SKĄD SIĘ BIORĄ DZIECI?
Określanie intymnych części ciała tak, jak one się nazywają, jest bardzo ważne. Tak, jak mówimy, to jest twoja głowa, to jest noga, a to brzuch.

KATARZYNA KOLSKA: Dlaczego rozmowy z dziećmi o seksie sprawiają nam, dorosłym, tyle problemów?

MONIKA ZIELONA-JENEK: Przede wszystkim ze względu na kontekst społeczny, w którym się wychowujemy. Żyjemy w kulturze tabu seksualnego, więc skoro nie wolno w ogóle o tym mówić albo wolno tylko w specyficzny sposób, to tym bardziej trudno jest nam o tym rozmawiać z dziećmi. Dodatkowym problemem w naszym kręgu kulturowym jest to, że często postrzegamy dzieci jako istoty aseksualne. Mówi się o micie niewinności, o braku świadomości dzieci, czym jest seksualność. Zatem jak tym niewinnym i aseksualnym istotom mówić o czymś, co jest tabu? To sytuacja podwójnie trudna.

Z jednej strony temat tabu, a z drugiej seks krzyczy do nas na każdym kroku – z reklam telewizyjnych, z billboardów, radia, kolorowych gazet. Wszędzie jest go pełno. To może to tabu zostało już przełamane?

Ale to nie jest normalna rozmowa o seksie. To jest właśnie krzyk – bywa, że wulgarny i prowokujący. Seks w reklamie jest używany instrumentalnie, by zwiększyć sprzedaż jakiegoś towaru.

Mówi pani, że często traktujemy dzieci jako istoty aseksualne. To w jaki sposób i kiedy mamy zabrać się za ich wychowanie seksualne?

Zanim zaczniemy podejmować jakieś działania wychowawcze, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak my rozumiemy seksualność człowieka. Jeśli uznajemy, że jest ona czymś, z czym dziecko się rodzi i co będzie rozwijać przez całe swoje życie, to nasze wychowanie seksualne powinno się zacząć od chwili jego narodzin. Tak, jak pomag (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Monika Zielona-Jenek - psycholog i seksuolog kliniczna, pracuje w Zakładzie Seksuologii Społecznej i Klinicznej Instytutu Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest współautorką książki "Jestem dziewczynką, jestem chłopcem. Jak wspomagać rozwój seksualny dziecka". (wszystkie teksty tego autora)

Katarzyna Kolska - dziennikarka, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "W drodze", absolwentka filologii polskiej i teologii, przez 13 lat pracowała w poznańskim oddziale "Gazety Wyborczej", autorka kilku książek, m.in. "Modlitwa poranna i wieczorna" (Olimp Media 2008) i "Moje dziecko gdzieś na mnie czeka. Opowieści o adopcjach" (Znak 2011, Wydawnictwo W drodze 2016). Jest mężatką, ma dwóch synów, mieszka w Poznaniu. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

POROZMAWIAJMY BEZ EMOCJI

Poddaj się, żeby wygrać

O tym jak dominikanie z Królową Tatr zamieszkali

Powołani do kalendarza

KLASYCY, JAZZMANI I FOLKOWCY


komentarzeFacebook