Archwium > Numer 461 (01/2012) > Orientacje > KOŚCIÓŁ MIĘDZY WIERSZAMI

KOŚCIÓŁ MIĘDZY WIERSZAMI
"RAPORT O STANIE WIARY W POLSCE" PRZEWODNICZĄCY KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI ARCYBISKUP JÓZEF MICHALIK W ROZMOWIE Z GRZEGORZEM GÓRNYM I TOMASZEM P. TERLIKOWSKIM, POLSKIE WYDAWNICTWO ENCYKLOPEDYCZNE, RADOM 2011, SS. 220.

 

Raport o stanie wiary w Polsce to lektura, która już na starcie zyskuje uznanie. Przede wszystkim dlatego, że jest. Nieczęsto się zdarza, aby hierarchowie Kościoła w Polsce w sposób nowoczesny i dynamiczny dzielili się swoimi przemyśleniami o stanie polskiej duszy. Odebrałem tę książkę jako długo oczekiwany głos, którego zabrakło mi od czasu sporu o krzyż z Krakowskiego Przedmieścia. Teraz znów miał zabrzmieć – czysty, jasny, a przede wszystkim uświadamiający, że hierarchowie Kościoła są blisko wiernych, że wspólnie możemy zamyślić się nad wyzwaniami wiary. Dwóch dziennikarzy, Grzegorz Górny i Tomasz P. Terlikowski, gwarantowało nazwiskami, że rozmowa będzie kulturalna i ambitna. Zaś rozmówca w osobie arcybiskupa Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, zapowiadał rzecz samą w sobie ciekawą. Wreszcie miałem świadomość, że tom ten w pewien sposób wyznacza standard dla kolejnych – jeśli się pojawią. Raport to książka potrzebna i wychodząca naprzeciw długim oczekiwaniom. I to chyba tyle z rzeczy pewnych.

Polskie chochoły

Trudno uznać tę pozycję za rzeczywisty raport. Brakuje diagnozy polskiej duszy, która od czasu katastrofy smoleńskiej, gorących wystąpień ks. Natanka, sporów o krzyże tu i tam pokazała, co w niej najbardziej siedzi: duch niespokojny, marzycielski, tęskniący do wielkości. Nie jestem do końca przekonany, czy polska dusza mieści się w obecnym stylu duszpasterstwa. Ostatnie miesiące pokazały oblicze polskiej religijności bliższe czasom romantyków, tkwiącej gdzieś na przecięciu się na (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Cielecki - ur. 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów "Miasto wewnętrzne" oraz książek poetyckich "Ostatnie Królestwo" i "Czas przycinania winnic". Mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma synami. Strzela z łuku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Między ascezą a erotyką

Człowiek w tyglu woli Boga

NAGA PRAWDA

Na rozstajnych drogach

POD WŁADZĄ KSIĄŻEK


komentarzeFacebook