Archwium > Numer 465 (05/2012) > Rozmowa w drodze > TU NIE CHODZI O SAMOCHÓD PROBOSZCZA

TU NIE CHODZI O SAMOCHÓD PROBOSZCZA
Mówi się, że państwo ma dosyć płacenia na kler, że nie ma świętych krów, że "oni" są i tak bogaci. Postawienie sprawy w ten sposób to intelektualne pomieszanie. Mówię to jako homo sapiens, a nie jako ksiądz.

FOT. DAMIAN KRAMSKI / AG


Słowniczek przydatnych pojęć:

Fundusz Kościelny – powołany w 1950 roku fundusz państwowy, dziś przede wszystkim opłacający składki ZUS nieubezpieczonym osobom duchownym. Tworzą go wypłaty z dochodów uzyskanych ze skonfiskowanych przez państwo dóbr kościelnych.

Zero trzy – 0,3 procent podatku (PIT), który zgodnie z pomysłem rządu można by przekazać na Kościół lub związek wyznaniowy. Pieniądze te mają zastąpić Fundusz Kościelny i zostać użyte na opłacenie składki ZUS duchownych, którzy nie pracują na etacie i nikt nie odprowadza za nich składek do ZUS.

Składka ZUS – składka emerytalna i składka zdrowotna. Dzięki opłaceniu tych dwóch składek mamy prawo do emerytury oraz opieki zdrowotnej.

Nie będziemy klękać – „Nasz rząd nie będzie się kłaniał związkowcom ani klękał przed księdzem”. Premier Donald Tusk na konwencji PO w Gdańsku.

 

PIOTR ŚWIĄTKOWSKI: Od kogo mogę się dowiedzieć, ile zarabia mój proboszcz?

MACIEJ ZIĘBA OP: Są księgi parafialne. Proboszcz powinien zapisywać w nich swoje przychody. Przysługują mu ofiary za chrzty, pogrzeby, śluby i intencje mszalne. Dochód z tacy z założenia jest przeznaczany na utrzymanie kościoła, potrzeby parafii, inwestycje, remonty.

Może cała dyskusja wokół pieniędzy Kościoła i na Kościół bierze się z tego, że są one niejawne? Gdyby proboszcz wieszał bilans parafii na drzwiach kościoła, byłoby wiadomo, że ze ślubów jest tyle, za pogrzeby tyle&hellip (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Maciej Zięba OP - ur. 1954, dominikanin, znawca i popularyzator myśli Jana Pawła II, autor kilkuset publikacji w prasie krajowej i zagranicznej oraz kilku książek, m.in. "Kłopot za kłopotem. Katolik w dryfującej Europie" (Poznań 2015), "Papieska ekonomia. Kościół-rynek-demokracja" (Kraków 2016), w latach 1998-2006 prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów. Mieszka we Wrocławiu. (wszystkie teksty tego autora)

Piotr Świątkowski - ur. 1980, autor słuchowisk i audycji historycznych w Radiu Poznań, w 2017 roku w Domu Wydawniczym Rebis opublikował książkę reporterską "Polakom i psom wstęp wzbroniony. Niemiecka okupacja Kraju Warty". Razem z Jarosławem Burchardtem napisał książkę o agencie CIA z Leszna "Szpieg, który wiedział za mało. Tajemnice kontrwywiadu PRL". Jest żonaty, ma dwoje dzieci, mieszka w Skórzewie pod Poznaniem. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Kościół w ćwierćwiecze pontyfikatu Jana Pawła II

Kościół w ćwierćwiecze pontyfikatu Jana Pawła II (cz. 2)

Papież nie zrobił kroku w przód

Bez prawdy wolność traci sens

Solidarność na rozdrożu


komentarzeFacebook