NIE MA KTO ZRYWAĆ KACZEŃCÓW
Chociaż nabożeństwa majowe odprawiane są w każdej polskiej parafii, to trudno ukryć, że coraz mniej jest na nich ludzi. Dzisiaj w kościelnych ławkach modlą się głównie starsze kobiety.

FOT. TOMASZ WIECH / AG


Mała kapliczka z figurą Jezusa Miłosiernego między blokami osiedla Przemysława w Poznaniu. Jak co roku wieczorem w drugą niedzielę maja kilkadziesiąt osób odśpiewa przy niej z księdzem Litanię do Najświętszej Maryi Panny. W inne majowe niedziele wierni z osiedla modlić się będą przy pozostałych kapliczkach i krzyżu, które stoją na terenie ich parafii. W dni powszednie nabożeństwa majowe odbywają się w tutejszym kościele.

Ksiądz Dominik Kużaj, proboszcz miejscowej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zdziwiony jest pytaniem o powód odprawiania nabożeństw pod gołym niebem: – Przecież jak Polska długa i szeroka ludzie modlą się w maju przy przydrożnych krzyżach i figurkach, żeby wielbić Matkę Bożą. My podtrzymujemy ten zwyczaj.

Jednak odprawianie „majówek” w Polsce przy wiejskich kapliczkach zanika, a na nabożeństwa w kościołach przychodzi dużo mniej ludzi niż jeszcze dwadzieścia lat temu. – Dzisiaj maj bardziej się kojarzy z grillem niż z nabożeństwem ku czci Matki Bożej – mówią sarkastycznie niektórzy księża.

Uczucie ważne

„Święta Panno nad pannami – módl się za nami.

Matko Chrystusowa – módl się za nami.

Matko Kościoła – módl się za nami”

– to początkowe wersy Litanii loretańskiej do Najświętszej Maryi Panny. Modlitwa powstała w średniowiecznej Francji. Później dorobiono legendę, że w Loreto – stąd jej nazwa. Zawiera 50 wezwań do Matki Bożej. W Polsce dodano jeszcze jedno: „Królowo Polski”.

Śpiewana na kolanach przed wystawionym Najświ (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stanisław Zasada - dziennikarz, reporter, absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracuje m.in. z "Tygodnikiem Powszechnym" i "Gazetą Wyborczą". Jest autorem książek: "Duch '44 o kapelanach Powstania Warszawskiego" (WAM 2018), "Generał w habicie" o siostrze Małgorzacie Chmielewskiej i jej Wspólnocie Chleb Życia i "Wyznań księży alkoholików" (Znak). Mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Przyzwyczaić się nie wolno

ŻOŁNIERZ, KTÓRY ZOSTAŁ KLECHĄ

I nie opuszczę Cię

MOŻE TAK JEST ŁATWIEJ

Marnotrawny syn


komentarzeFacebook