Archwium > Numer 465 (05/2012) > Pedofilia > BAŚŃ O KRÓLOWEJ ŚNIEGU

BAŚŃ O KRÓLOWEJ ŚNIEGU
Trzeba je bardzo uważnie wysłuchać. Opanować swoje zdenerwowanie, a nawet przerażenie. Zapewnić dziecko, że mu wierzymy. Pochwalić za odwagę. Jednego nie można obiecać: że nikomu o tym nie powiemy.

FOT. JAROSŁAW GWOŹDZIK


Nie będę zbawiona.

Ola mówi to mocnym głosem, patrzy na mnie i raz jeszcze ciszej powtarza:

– Nie będę zbawiona.

A potem zapada się w sobie. Dosłownie – kuli ramiona, wbija się w fotel, odpływa myślami, całą sobą z tego miejsca i tej sytuacji do tych najbardziej bolących wspomnień. Do wewnętrznych ran, które ciągle w niej są.

Wiem, że w takim momencie potrzebuje czasu, bycia obok niej. Dopóki nie da sygnału, że już „wróciła”, że już możemy rozmawiać, każde słowo będzie zbędne. Siedzę więc blisko niej i czekam.

Mur

Na prośbę dyrektora domu dziecka jadę spotkać się z trzynastoletnią Olą. Wiem niewiele. Jej rodzice mają ograniczoną władzę rodzicielską, dziewczynka kilkakrotnie uciekała z domu, w czasie jednej z ucieczek została przyłapana na kradzieży w supermarkecie. O sprawie powiadomiono sąd rodzinny, kuratorowi, który na polecenie sędziego trafił do rodziny, rodzice opowiedzieli o krnąbrności córki, o nieposłuszeństwie, braku wdzięczności i szacunku, o problemach wychowawczych „od zawsze”. Ola trafia do domu dziecka, bardzo źle adaptuje się w grupie, z niechęcią reaguje na wizyty rodziców, nie zabiega – jak inni – o przepustki, odmawia wyjazdu do domu na święta. Jednej z wychowawczyń udaje się przebić przez mur, jaki Ola buduje wokół siebie. Dowiaduje się wówczas, że dziewczynka marzy, by zamieszkać w innej miejscowości, jak najdalej od rodziny. Padają wtedy słowa: „może tam poczuję się bezpiecznie”. Po kilku miesiącach nieśmiało wypowiedzianą prośbę udaje się spełnić i Ola trafia do innej plac&oac (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Beata Kolska-Lach - psycholog certyfikowana przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Międzynarodowe Towarzystwo Terapii Systemowej; współzałożycielka i przez ponad 25 lat przewodnicząca Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu, trener treningów i warsztatów psychologicznych, biegły sądowy w sprawach rodzinnych i opiekuńczych, prowadzi poradnictwo dla rodzin oraz terapię dzieci i młodzieży z zaburzeniami emocjonalnymi. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

KOCHAJĄ WAS OBOJE

TO MOJE ŻYCIE

DLACZEGO CHCEMY BYĆ ZE SOBĄ?

POLITYKA INNEJ MIŁOŚCI

Modlitwy


komentarzeFacebook