Archwium > Numer 465 (05/2012) > Orientacje > KOLEJNY DZIEŃ Z RESZTY MOJEGO ŻYCIA

KOLEJNY DZIEŃ Z RESZTY MOJEGO ŻYCIA
LĘK WYSOKOŚCI, REŻ. BARTOSZ KONOPKA, WYST. KRZYSZTOF STROIŃSKI, MARCIN DOROCIŃSKI POLSKA, 2011

MAGDALENA POPŁAWSKA I MARCIN DOROCIŃSKI JAKO EWA I TOMEK JANICCY W FILMIE "LĘK WYSOKOŚCI" / FOT. KINO ŚWIAT


O Bartoszu Konopce kinowa publiczność usłyszała po raz pierwszy w 2010 roku, gdy jego Królik po berlińsku otrzymał nominację do Oscara za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. Stosunkowo młody reżyser (rocznik 1972) amerykańskiej nagrody w końcu nie otrzymał, ale poszedł za ciosem i nakręcił Lęk wysokości, który stał się jego pełnometrażowym debiutem fabularnym.

Ta produkcja została zakwalifikowana do konkursu głównego ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Konopka zebrał dobre recenzje, a festiwalowe jury wyróżniło go nagrodą za najlepszy debiut reżyserski. Film długo czekał na wejście do szerokiej dystrybucji – pod koniec kwietnia tego roku pojawił się na ekranach polskich kin.

Od końca

W pierwszej scenie Lęku wysokości widzimy głównego bohatera spieszącego się na pociąg. Choć nie porusza ustami, w tle słyszymy jego głos – niewyraźny, rwany, chaotyczny. Po chwili rozumiemy, że słyszymy myśli Tomka (w tej roli Marcin Dorociński) i że w tych myślach rozmawia z kimś, do kogoś zwraca się per ty. Dzięki temu zabiegowi na moment wchodzimy niejako do wnętrza bohatera i patrzymy jego oczami. W tej sytuacji nie dziwi już nas, że obraz – tak jak dźwięk – również jest rwany, chaotyczny, czasem zwalniany, a czasem przyspieszany, jakby nierealny. To nam już nie przeszkadza, bo przecież orientujemy się, że reżyser wpuścił nas na chwilę do wewnętrznego świata Tomka, by zderzyć nas z jego bogactwem i tajemnicą.

To wszystko trwa krótko. Kolejne sceny – już kręcone i opowiadane w sposób tradycyjn (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Konrad Sawicki - ur. 1974, absolwent teologii, publicysta, redaktor "Więzi", współpracownik "Tygodnika Powszechnego" i Deon.pl. Żonaty, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

RAKOWE DZIEDZICTWO

Ubóstwo w Kościele

TRZY RAZY MIŁOŚĆ

MĘSKA SPRAWA

Po ziemi nikt nie będzie płakał


komentarzeFacebook