Archwium > Numer 465 (05/2012) > Orientacje > O MYSZACH CO POD MIOTŁĄ SIEDZIAŁY

O MYSZACH CO POD MIOTŁĄ SIEDZIAŁY
DUSZPASTERZ. ROZMOWY Z OJCEM LUDWIKIEM WIŚNIEWSKIM, BOŻENA SZAYNOK, ZNAK, KRAKÓW 2012, SS. 360.Recenzja książki Bożeny Szaynok Duszpasterz. Rozmowy z ojcem Ludwikiem Wiśniewskim autorstwa Marcina Cieleckiego – jest świetnie napisana. To samo można powiedzieć o książce, lecz po lekturze zarówno recenzji („W drodze” 4/2012), jak i samego wywiadu, pozostaje mi pewien niedosyt. Dotyczący tła, kontekstu, czy – jak kto woli – owego drugiego planu, w którym rozgrywało się życie i działalność ojca Ludwika Wiśniewskiego.

To, co robił, jak pracował i w co się angażował, będąc po stronie ludzi prześladowanych, nie spotykało się w większości z aprobatą kolegów księży. Środowiska kościelne, choć same dziś mówią o sobie, że są patriotyczne i opozycyjne od zawsze, w czasach komunistycznych były jednak przesiąknięte mentalnością PRL- u w najlepszym gomułkowskogierkowskim wydaniu. To znaczy były pełne uników, konformizmu, języka wychodzącego naprzeciw oczekiwaniom mocodawców systemu. Wystarczy zajrzeć do akt służb specjalnych, by zrozumieć mentalność, o której mówię.

Ojciec Ludwik był inny i dlatego często nieakceptowany przez środowisko kapłańskie. Był samotny, niespokojny, niepokorny, a zarówno biskupom, jak i niektórym przełożonym zakonnym to się nie podobało, bo burzył ład, który wypracowywali. Brakuje mi ukazania tego tła, zmagania się w samotności, z grupą, jakże niewielką, wśród innych duszpasterzy akademickich i wśród dominikanów, u których mógł liczyć na zrozumienie. Nie chciałbym, aby po lekturze pozostało wrażenie, zwłaszcza u ludzi, którzy tamtych czasów nie pamiętają, że ta świetnie napis (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tomasz Dostatni OP - ur. 1964, dominikanin, prezes Fundacji "Ponad granicami", publicysta, przez kilka lat mieszkał w Pradze. Wydał m.in. dwie książki po czesku: rozmowę z Tomášem Halíkem "Smířená různost" (wyd. polskie "Różnorodność pojednana. Rozmowy", Znak, Kraków 2013), przeprowadzoną wraz z Jaroslavem Šubrtem rozmowę z abp. Dominikiem Duką "Tradice, která je výzvou" (wyd. polskie "Tradycja jest wyzwaniem. Czego się, za przeproszeniem, boisz?", W drodze, Poznań 2012) i "Duchowe wędrowanie", (Zysk, Poznań 2015), "Kościół na łamach paryskiej Kultury w latach 1946 - 2000" (Instytut Książki, Paryż - Kraków 2015). Mieszka w Lublinie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ŻYWA OBECNOŚĆ WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE

KARDYNAŁ Z FIRMY TESLA

Trzy refleksje

ODEJŚCIE DO LEPSZEGO ŚWIATA

PO PROSTU DOM


komentarzeFacebook