MINY I ZASIEKI
Dobra rozmowa z dzieckiem to taka, w której zainteresujemy się nim jako człowiekiem, jego przeżyciami, emocjami, zainteresowaniami.

FOT. JAROSŁAW GWOŹDZIK / JEHREMY.COM


Poniedziałek, kolejny dzień marca. Wstajesz o szóstej rano, aby zdążyć przygotować się do pracy i wyprawić dzieci do szkoły. Julka ma dopiero osiem lat i chodzi do drugiej klasy. Kasia – piętnastolatka – też drugoklasistka, tyle że gimnazjalna. Wchodzisz najpierw do jej pokoju, ostatnio jakoś więcej czasu potrzebuje, aby punktualnie wyjść do szkoły. Pokój jak po przejściu tornado. Pomimo karczemnej sobotniej awantury nie udało ci się nakłonić córki do sprzątnięcia zalegającego od tygodni bałaganu. Usłyszałaś, że to jej sprawa, jak wygląda pokój, który zajmuje, skoro ci się nie podoba, to możesz do niego nie wchodzić, a w ogóle to wszystkiego się czepiasz i ciągle masz z czymś problem. Stan pokoju pozostawia więc wiele do życzenia. Wszędzie rozrzucone ubrania. Oczywiście brudne pomieszane z czystymi, po wielokrotnych przymiarkach i konfliktach decyzyjnych dotyczących życiowej kwestii „W co się ubrać?”. Kubki po herbacie, brudne talerze, niedojedzone kanapki, płyty, spleśniałe ogryzki. Kurzu nie widać, bo nie ma wolnej przestrzeni na biurku, półkach i podłodze. Na twoje argumenty, że nie będzie mogła nic znaleźć, odpowiada, że doskonale wie, gdzie co ma. Rano w pokoju Kasi pali się lampka, a twoja córka ze słuchawkami na uszach i we wczorajszych ubraniach smacznie śpi. Resztką woli powstrzymujesz się od wygłoszenia kazania na temat higieny i oszczędzania prądu i spokojnym głosem oznajmiasz, że jest wpół do siódmej i czas wstawać. Kasia nie reaguje. Podchodzisz i powtarzasz ten sam komunikat. Półprzytomna córka oznajmia ci, że dziś do szkoły nie idzie. Zdziwiona dop (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Joanna Stroemich - psycholog, psychoprofilaktyk i terapeuta. Od 15 lat pracuje z młodzieżą i rodzicami w szkole, poradni i gabinecie terapeutycznym. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

NA DOBRE I NA ZŁE

JOGURT PEŁEN WIGORU I ŻYCIA

Musicie być mocni

PIĘKNAŚ INO PO KOLANA

Drogi nadal nierówne


komentarzeFacebook