CZY BOZIA SIĘ POGNIEWA?
Aby w dziecku wykształcił się obraz Boga jako dobrego ojca, trzeba samemu stosować w wychowaniu kary sprawiedliwe, adekwatne do przewiny.

Skarb wiary przechowujemy w naczyniach glinianych – żeby sparafrazować nieco myśl św. Pawła (2 Kor 4,7). Naczynie łatwo stłuc. Kiedy o nieostrożność najłatwiej? Chyba wtedy, gdy nastoletni człowiek zaczyna gwałtownie rosnąć: ręce się tak szybko wydłużają, że mózg nie radzi sobie z obsługą kończyn i łatwo o wypadek. A w duszy? Czasem „niebo w płomieniach”…

Jak więc przenieść skarb wiary z dzieciństwa w dorosłość tak, żeby go po drodze nie utracić?

Bóg czy Anubis

Kluczowy – choć ostatecznie niedecydujący, bo wiara jest łaską, a nie efektem czyichkolwiek zasług – jest sposób, w jaki wiarę przekazano nam w domu. I to, jaki obraz Pana Boga wynieśliśmy z dzieciństwa. Nakreślenie tego obrazu to wielkie i najeżone trudnościami zadanie dla wychowawców.

Na jedną z potencjalnych raf dzieci i ich rodzice natrafią przy lekturze tzw. małego katechizmu. Druga z sześciu prawd wiary mówi, że „Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze”. Nietrudno wyobrazić sobie bezduszny automat, ważący niczym egipski bóg-szakal Anubis ludzkie serce i zgodnie z wynikiem wysyłający dusze w odpowiednie miejsce zaświatów. A dziecko zapyta po prostu: czy tu chodzi o tego samego Pana Boga, którego Jan Paweł II tyle razy nazywał (za św. Janem, dodajmy) Miłością?

Prawda wiary o sprawiedliwości Boga pod względem teologicznym jest poprawna. – Wymaga jednak dodatkowych wyjaśnień ze względu na niewłaściwe sformułowanie – uważa ks. Robert Woźniak, teolog z Papieskiego Uniwersytetu Jana Pa (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Maciej Müller - ur. 1982, studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i dziennikarstwo w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera, w latach 2007-2012 pracował w "Tygodniku Powszechnym" jako dziennikarz, a następnie szef działu religijnego. Współautor książki "Miłość z odzysku" poświęconej związkom niesakramentalnym w Kościele, autor wywiadu z prof. Chazanem "Prawo do życia. Bez kompromisu"; redaktor książki Tomasza Gałuszki OP "Inkwizytor też człowiek. Intrygujące karty Kościoła". Mieszka pod Krakowem z żoną, synkiem i dwiema córkami. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

PODOBNI DO MAŁPY

NAPRAWIANIE KOŚCIOŁA

Jezus - tak po prostu

WIARA DANA, WIARA ZADANA

Dziedzictwo i tożsamość


komentarzeFacebook