Archwium > Numer 466 (06/2012) > Orientacje > GDYNIA DOJRZEWA, FILMY NIE

GDYNIA DOJRZEWA, FILMY NIE
37. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

KINGA PREIS JAKO WANDA SOCHA W FILMIE W CIEMNOŚCI. FOT. KINO ŚWIAT


37. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni była kontynuacją formuły zapoczątkowanej w ubiegłym roku przez nowego dyrektora artystycznego. Michał Chaciński słusznie uznał, że większość jego propozycji się sprawdziła, postanowił więc swoją wizję rozwijać. W tym roku nadmorskie święto polskiego kina było wydarzeniem dojrzałym. Bogactwo, jakie wyłoniło się z zaproponowanego programu, było nie lada wyzwaniem dla kinomanów.

Nie tylko film

W czasie sześciu festiwalowych dni (7–12 maja 2012) zaplanowano nie tylko Konkurs Główny i Panoramę Polskiego Kina, ale także: Konkurs Młodego Kina, Przegląd Polskiego Kina Niezależnego, pokazy specjalne, retrospektywy filmów rumuńskich, przewodniczącego jury i laureatów Platynowych Lwów oraz sekcje takie, jak: Polonica, Dzieła nieznane, Czysta klasyka, Filmy z Gdyni, Plener filmowy i Gdynia dzieciom. A do tego jeszcze wiele wydarzeń specjalnych z prezentacjami „Jak to się robi”, wykładami „Masterclass” oraz kursem scenariuszowym na czele. Tak duża różnorodność pokazała, że polskie kino to nie tylko hołubieni przez media aktorzy i reżyserzy. Do prowadzących „Masterclassy” reżyserów i operatorów (Kazimierza Kutza, Juliusza Machulskiego, Witolda Adamka) dołączył w tym roku montażysta. I to nie byle jaki – Michał Leszczyłowski, który od wielu lat pracuje w Skandynawii, stale współpracuje z Lukasem Moodysonem i ma na koncie takie produkcje jak Ofiarowanie Andrieja Tarkowskiego. Prezentacje z cyklu „Jak to się robi” to tradycyjnie już domena operatorów i specjalis (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Konrad Sawicki - ur. 1974, absolwent teologii, publicysta, redaktor "Więzi", współpracownik "Tygodnika Powszechnego" i Deon.pl. Żonaty, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Pod ojcowskim spojrzeniem młynarza

Nasze polskie Cannes

ANTROPOLOGIA WALIZKI NA KÓŁKACH

NIEBA NIE BĘDZIE

WSZYSTKO ZNOSI, WSZYSTKIEMU WIERZY


komentarzeFacebook