PO MĘŻA I ŻONĘ
Jesienią 1968 roku na niedzielnej "dziewiątce" zamiast organów słychać perkusję i gitarę basową. Msza beatowa staje się w mieście wydarzeniem - przyciąga tłumy studentów. Do klasztoru ktoś pisze list. Skarży się na "chuligańską muzykę? i na "przeraźliwe ryki i krzyki".

FOT. MACIEJ CHANAKA OP


 

Jest pierwsza sobota czerwca tego roku – na Polach Lednickich kolejne spotkanie młodych, które od kilkunastu lat organizują studenci z Duszpasterstwa Akademickiego Dominikanów w Poznaniu. Ruchem pielgrzymów pomagają kierować policjanci.

Pół wieku wcześniej. Do kaplicy duszpasterstwa wkracza funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej (tak nazywała się wtedy policja). Staje przy ołtarzu, salutuje i oświadcza: „Przerywam nielegalne zebranie”. W klasztorze zrobiono rewizję, a studentów zabrano na przesłuchania. – To nie znaczy, że wtedy duszpasterze mieli trudniej, a dziś mają łatwiej – mówi ojciec Ludwik Wiśniewski, który w Polsce Ludowej opiekował się duszpasterstwami akademickimi w Gdańsku, Lublinie, Wrocławiu i Krakowie. – Kiedyś do studentów trudniej było dotrzeć, bo nie było komórek i internetu, ale łatwiej niż dzisiaj było ich zatrzymać.

Gdzie się poznać

Po co studenci przychodzą dziś do dominikańskich duszpasterstw?

– Żeby spotkać ludzi, którzy myślą podobnie i wyznają te same wartości – odpowiada Aleksandra Cieśla, związana od kilku lat z duszpasterstwem dominikanów w Poznaniu. – Na uczelniach trudno takie osoby znaleźć, bo większość myśli tylko o tym, z kim pójść na imprezę, a w duszpasterstwie nikt się nie dziwi, że jesteś wierzący.

– Znaleźć męża albo żonę – mówi trochę przekornie ojciec Wojciech Prus, dziś dyrektor wydawnictwa „W drodze”, a w latach 90. duszpasterz krakowski (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stanisław Zasada - dziennikarz, reporter, absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracuje m.in. z "Tygodnikiem Powszechnym" i "Gazetą Wyborczą". Jest autorem książek: "Duch '44 o kapelanach Powstania Warszawskiego" (WAM 2018), "Generał w habicie" o siostrze Małgorzacie Chmielewskiej i jej Wspólnocie Chleb Życia i "Wyznań księży alkoholików" (Znak). Mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

BEZ MARGINESU

JÓZEF MARIA BOCHEŃSKI OP 1902-1995

I TUTAJ TEŻ MI DOBRZE

Szeregowy Popiełuszko

DZIEWIĘĆ RAZY ŚMIERĆ


komentarzeFacebook