Archwium > Numer 467 (07/2012) > Orientacje > W SAMYM ŚRODKU INNEGO ŚWIATA

W SAMYM ŚRODKU INNEGO ŚWIATA
"CYGAN", REŻ. MARTIN SULíK, WYST. JÁN MIŽIGÁR, MARTIN HANGURBADŽO, MIROSLAV GULYAS, MARTINA KOTLÁROVÁ CZECHY, SŁOWACJA, 2011

JÁN MIŽIGÁR I MARTIN HANGURBADŽO W FILMIE CYGAN, FOT. AURORA FILMS


Światowe media karmią nas co jakiś czas sensacyjnymi doniesieniami zza słowackiej granicy: „Romowie z Krasnohorskiego Podhradia barykadują się w swoich domach, obawiając się o swoje życie. Dziś słowacka policja i grupa żołnierzy zatrzymała grupę słowackich nacjonalistów, którzy usiłowali zaatakować romskie domy. – Nie będziecie niszczyć słowackich pamiątek narodowych – krzyczeli Słowacy pod adresem Romów”.

Kolejne: „Słowacka policja starła się z 300 mieszkańcami cygańskiego getta wkurzonymi, bo monterzy odpięli ich od energii (niepłacone rachunki)”.

I jeszcze jedno: „W Michalovcach na Słowacji, tuż przy ukraińskiej granicy, na jednym z osiedli wyrósł mur. Ma ponad 2 metry wysokości. Odgradza Słowaków od taboru cygańskiego. Po jednej stronie szare blokowisko mające lata świetności dawno za sobą, po drugiej rozpadające się domki Cyganów. Dwa światy, które nie potrafią się porozumieć”.

O tak skonstruowanym świecie opowiada Cygan – najnowszy film słowackiego reżysera, Martina Šulika. Poruszający, wnikliwy, hiperrealistyczny obraz, który na przykładzie niewielkiej cygańskiej wioski próbuje pokazać los kilkuset tysięcy słowackich Cyganów. Klatka po klatce rejestruje prawdziwe życie jej mieszkańców. To fabuła, którą ogląda się jak dokument. Twórcy filmu nie kryli zresztą inspiracji serialem dokumentalnym Dzieci wiatru słowackiego reżysera i etnografa Martina Slivki. – Cenię ten film, bo pokazuje cygańską społeczność w wielu różnych kontekstach: religijnym, kulturowym i a (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Sylwia Klimek - dziennikarka, ukończyła kulturoznawstwo na UAM. Przez 11 lat pracowała w poznańskim oddziale "Gazety Wyborczej". Pisała o sztuce, teatrze, filmach, książkach, architekturze. Współpracuje z redakcją poznańskiego IKS-a i portalem kulturapoznan.pl. Mieszka z mężem w podpoznańskim Batorowie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

UGRYŹĆ AMERYKĘ

POD PRETEKSTEM PIŁKI

JAK WYPEŁNIĆ LUKĘ W ŻYCIU

DZIENNIK NA ŻYCIE

MAFIOZI MÓWIĄ SZEKSPIREM


komentarzeFacebook