Archwium > Numer 467 (07/2012) > Orientacje > KONIEC REPUBLIKI BIAŁYCH

KONIEC REPUBLIKI BIAŁYCH
"WYPALANIE TRAW", WOJCIECH JAGIELSKI, ZNAK 2012, SS. 304Powietrze gęstnieje, atmosfera wzbiera niepokojem. Kłęby dymu z wypalanych traw podchodzą pod białe miasteczko z różnych stron, osaczają je. Nie wiadomo, czy płoną tylko ścierniska, czy także któraś z okolicznych farm, razem z mieszkańcami. Jak trawa na stepie wokół Ventersdorpu wypalana przez czarnoskórych robotników z przedmieść co roku odrasta, tak samo stale powracają konflikty rasowe. Upadek apartheidu w RPA nie zdołał ich rozwiązać.

Wypalanie traw Wojciecha Jagielskiego jest zapisem wydarzeń, które doprowadziły do zmiany ustroju i przyznania praw obywatelskich czarnym mieszkańcom RPA – wielkiej rewolucji społecznej, która miała przynieść wolność, a zakończyła się rozczarowaniem. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie kryje się nie tyle w meandrach polityki, ile w mental- ności ludzi, ich głęboko zakorzenionych przekonaniach, uprzedzeniach, niespełnionych nadziejach. Złożoną problematykę rasową i tożsamościową mieszkańców RPA Jagielski przedstawia przez pryzmat niewielkiego miasta w Transwalu. Miasta białych farmerów, otoczonego slumsami czarnej biedoty, różniącego się od innych takich miejsc tylko jednym: obecnością Eugène’a Terre’Blanche’a, zafascynowanego Hitlerem nacjonalisty, założyciela Afrykanerskiego Ruchu Oporu.

Jagielski pisze, że „do Ventersdorpu przyjeżdżało się dla Terre’Blanche’a, nawet jeśli nie było go w miasteczku. Zlał się z nim i jego mieszkańcami w jedność, jedną postać, którą ulepił według swojego uznania i której nadał własną twarz. (…) Podróże tam były też swoistą wędrówką (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Zofia Marduła - ur. 1986, absolwentka socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracuje w Bibliotece Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

KLASZTOREM KAZNODZIEI JEST ŚWIAT

Wysypiska i dzieła sztuki

ZIEMIA, PLANETA LUDZI

Ksiądz Nowina w niespokojnych czasach

Co porusza Słońce i gwiazdy


komentarzeFacebook