Archwium > Numer 468 (08/2012) > Orientacje > POD PRETEKSTEM PIŁKI

POD PRETEKSTEM PIŁKI
"BRAT", REŻ. MARCEL RASQUIN WYSTĘPUJĄ: ELIÚ ARMAS, FERNANDO MORENO, BETO BENITES, ALÍ RONDON, MARCELA GIRÓN

JULIO (ELIÚ ARMAS) I DANIEL (FERNANDO MORENO) W FILMIE BRAT, FOT. VIVARTO


O piłce nożnej w ostatnich tygodniach powiedziano w Polsce już chyba wszystko. Hiszpanie w finale Euro 2012 zdobyli puchar, najlepsi kibice z Irlandii wrócili do domów, emocje opadły…

Przez kilka tygodni obserwowaliśmy wielkie piłkarskie święto, radosną, sportową fetę. Były momenty naprawdę niezwykłe: dramatyczna walka Greków z Niemcami w ćwierćfinale, czy zaskakujące zwycięstwo Włochów nad pogromcami Greków w kolejnej rundzie. Piłkarskie emocje udzieliły się prawdopodobnie nawet tym, którzy nigdy się do tego publicznie nie przyznają.

Była oczywiście i cała celebrycka otoczka mistrzostw: piłkarze prezentujący się pięknie nie tylko na boisku, ale i na łamach tabloidów czy na billboardach – w reklamach perfum, ciuchów, napojów. I ich dwór: prywatni lekarze, kucharze, masażyści… Byli w tym wszystkim także mieszkańcy małych miasteczek, w których piłkarze mieszkali podczas turnieju, przyglądający się każdej zjedzonej przez nich pizzy czy wizycie u fryzjera. Cóż, taki świat…

W piłkarskim świecie toczy się także akcja filmu Brat w reżyserii Marcela Rasquina, który niedawno trafił na ekrany polskich kin. Może to i lepiej, że jest trochę spóźniony – kontekst Euro 2012 i tak nie zmieniłby nic w jego odbiorze. Widz, który będzie w nim szukał tylko sportowych emocji, pewnie się zawiedzie. Bo w gruncie rzeczy to nie jest film o futbolu. A w każdym razie nie o takim futbolu, który oglądaliśmy w Polsce przez kilka czerwcowych tygodni.

Dwaj przyrodni bracia – Daniel i Julio – wychowują się w (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Sylwia Klimek - dziennikarka, ukończyła kulturoznawstwo na UAM. Przez 11 lat pracowała w poznańskim oddziale "Gazety Wyborczej". Pisała o sztuce, teatrze, filmach, książkach, architekturze. Współpracuje z redakcją poznańskiego IKS-a i portalem kulturapoznan.pl. Mieszka z mężem w podpoznańskim Batorowie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

MAFIOZI MÓWIĄ SZEKSPIREM

JAK WYPEŁNIĆ LUKĘ W ŻYCIU

DZIENNIK NA ŻYCIE

W SAMYM ŚRODKU INNEGO ŚWIATA

UGRYŹĆ AMERYKĘ


komentarzeFacebook