Archwium > Numer 471 (11/2012) > Orientacje > WSZYSTKO ZNOSI, WSZYSTKIEMU WIERZY

WSZYSTKO ZNOSI, WSZYSTKIEMU WIERZY
"MIŁOŚĆ", REŻ. MICHAEL HANEKE, WYSTĘPUJĄ: ISABELLE HUPPERT, JEAN-LOUIS TRINTIGNANT, EMMANUELLE RIVA, ALEXANDRE THARAUD

JEAN-LOUIS TRINTIGNANT I EMMANUELLE RIVA W FILMIE MIŁOŚĆ, FOT. GUTEK FILM


Każdy, kto chodził po górach – choćby tylko raz i choćby tylko po najniższych – bez wątpienia doświadczył radości z dotarcia na szczyt. Zmęczenie, pot, za zimno, za ciepło, błoto, kamienie, strome podejścia – wszystko idzie w zapomnienie i się nie liczy, gdy cel zostanie osiągnięty. Radość, zachwyt i duma na szczycie nie byłyby możliwe bez wysiłku mozolnego wchodzenia. To pot na plecach – którego przecież wcale nie lubimy i który nie jest celem samym w sobie – potęguje doznanie sukcesu i spełnienia. Triumfalne spojrzenie, którym ogarniamy świat ze szczytu, jest spojrzeniem zdobywcy afirmującego cierpienie.

Na taką wędrówkę po szczytach człowieczeństwa zaprasza swym najnowszym dziełem zatytułowanym po prostu Miłość Michael Haneke. Tytuł – niby banalny – znakomicie oddaje to, co widzimy na ekranie. Bo w swej filmowej opowieści, nagrodzonej Złotą Palmą w Cannes, reżyser prowadzi nas po wyboistych szlakach tej krainy, która wypełnia przestrzeń między dwojgiem kochających się ludzi, po krainie miłości właśnie.

Życiowe role

Anne i George to francuskie małżeństwo w podeszłym wieku. Ich spokojne życie na emeryturze wypełniają sprawy codzienne. Zakupy, śniadanie w kuchni, gazeta, słuchanie muzyki, wieczorna lektura. Ale te prozaiczne czynności to tylko tło teatru czułości, troski i uczynności wobec kochanej osoby. Kilka scen z życia dwojga zwykłych ludzi zostało przez reżysera tak pięknie zaaranżowanych, że ich prostota pokazuje niezwykłość relacji, która łączy małżonków. Tak, ci ludzie z pewnością się kochają.

Ta miłość w jesieni życia zost (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Konrad Sawicki - ur. 1974, absolwent teologii, publicysta, redaktor "Więzi", współpracownik "Tygodnika Powszechnego" i Deon.pl. Żonaty, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Między ziemią a niebem

TEGO LEKU NIE SPRZEDAJEMY

ZAMKNIJ OCZY I IDŹ

Królewska mowa

ANTROPOLOGIA WALIZKI NA KÓŁKACH


komentarzeFacebook