Archwium > Numer 471 (11/2012) > Podjąć kryzys > ŚWIATŁO W SZCZELINIE

ŚWIATŁO W SZCZELINIE
Na tym polega twoja choroba, że chcesz definiować życie po swojemu. Nasza cicha, biedna nienawiść sprawia, że Bóg nie jest bezpieczny w naszych rękach.

FOT. MAGDALENA SKOWRONEK


 Pełna doskonałość polega tylko i wyłącznie na tym,

by móc wiele przyjąć od Boga

Raissa Maritain, Dziennik

 

 

Jej referencje są bez zarzutu. We wtorek 7 września 1943 napisała do Christine van Nooten ostatnią kartkę pocztową i wyrzuciła z wagonu przez zadrutowane okienko w okolicach Glimmen: „Otwieram Biblię na przypadkowej stronie i znajduję to zdanie: »Panie, ostojo moja«. Siedzę na moim plecaku w środku zatłoczonego wagonu towarowego. Ojciec, matka i Mischa znajdują się kilka wagonów dalej. Wezwanie przyszło jednak dość niespodziewanie: nagłe polecenie z Hagi specjalnie dla nas. Ze śpiewem na ustach opuściliśmy obóz”.

Nie mamy prawa sądzić, że cokolwiek się zmieniło w jej duszy podczas trzydniowej podróży do Auschwitz. Nie mamy prawa sądzić, że cokolwiek po tych trzech dniach zmieniło się i w Auschwitz, i w jej duszy. Ma moje zaufanie i podziw, bo odbyła drogę do Boga nieco dłuższą niż trzydniowa i była na niej bezwzględnie szczera, otwarta i zdyscyplinowana w słuchaniu. Kochała Boga i papierosy. Dbała o włosy. Obmyśliła praktyczny i elegancki strój na wypadek wywózki. Dzieliła ludzi na tych, którzy nie gapią się w siebie, ale wciągają świat oczami i wypatrują nadchodzącego Boga, i na tych, którzy wiedzą, że Bóg jest w nich. Nie mówiła, że jedni są lepsi od drugich, ale pochłaniała ją jedyna troska przepisana wszystkim: „by – wbrew wszystkiemu – Bóg był bezpieczny w naszych rękach (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Michał Zioło OCSO - ur. 1961, drogę zakonną rozpoczynał jako dominikanin, w 1987 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1995 roku przeszedł do trapistów. Jest autorem książek, m.in. "Dziennik Galfryda"; "Bobry Pana Boga"; "Mamo, mamo, ile kroków mi darujesz?"; "Piosenka humbaka". Pod koniec ubiegłego roku nakładem Wydawnictwa W drodze ukazał się wywiad-rzeka z Michałem Zioło pt. "Po co światu mnich?" Mieszka w opactwie Notre-Dame d'Aiguebelle na południu Francji. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Nad jeziorem Natron

Buena notte. Ciao. Farewell. Dobranoc

Tak właśnie

Ona, Elle

Literatura jest dla mnie formą duchowej higieny


komentarzeFacebook