Archwium > Numer 471 (11/2012) > Rozmowa w drodze > LUDZIE PRZESTALI WIERZYĆ

LUDZIE PRZESTALI WIERZYĆ
Siła chrześcijaństwa nie tkwi przede wszystkim w argumentach, ale w przykładzie bardziej ludzkiego życia. Wierzę mocno, że i dziś ten przykład może pociągnąć znudzoną duchowo Europę.

FOT. ŁUKASZ OSTALSKI / REPORTER


DOMINIK JARCZEWSKI OP: Coś chyba kiepsko z Kościołem za oceanem, skoro właśnie o fotel prezydenta walczą proaborcyjny liberał i mormon?

GEORGE WEIGEL: Widzę, że muszę zrobić małą dygresję o samych mormonach, na temat których funkcjonuje w Polsce wiele błędnych poglądów. Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, bo taka jest jego oficjalna nazwa, został założony w 1830 roku przez 25-letniego Amerykanina Josepha Smitha. Miał on otrzymać objawienia od proroka Moroniego, spisane później w Księdze Mormona, uznawanej – obok Biblii – za Pismo Święte. Chociaż sami mormoni uważają się za chrześcijan, to ze względu na poszerzenie Objawienia nie są za takich uznawani przez przedstawicieli głównych gałęzi chrześcijaństwa. Mamy tu bowiem do czynienia z poważną różnicą dogmatyczną. Jednak w kwestiach etycznych, takich jak status małżeństwa czy obrona życia, są oni wielkimi sprzymierzeńcami katolików.

A wracając do wyborów i walki między Obamą i Romneyem: zgadzam się, że obecne wybory zaważą na tym, czy Stany Zjednoczone pójdą w ślady Europy Zachodniej, czy może stworzą nowy model społeczeństwa, w którym wszystko, czego dzisiaj oczekiwalibyśmy od państwa opiekuńczego, będzie zadaniem różnorodnych stowarzyszeń i organizacji społecznych. Jeśli jednak chodzi o samą sytuację chrześcijaństwa, to w moim przekonaniu Ameryka pozostaje wciąż o wiele bardziej otwarta na głoszenie ewangelii niż Europa. Wprawdzie tzw. kultura wysoka jest coraz bardziej obca wartościom biblijnym, nie zdołała jednak zniszczyć społeczeństwa tak, jak po drugiej stronie (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


George Weigel - ur. 1951, amerykański teolog, pisarz katolicki, działacz społeczny i polityczny. Zajmuje się głównie kwestiami dotyczącymi religii i kultury, obliczem chrześcijaństwa w dobie demokracji i kapitalizmu. Jest autorem najlepiej sprzedającej się biografii papieża Jana Pawła II, zatytułowanej "Świadek nadziei". W ostatnim czasie ukazała się jego najnowsza książka "Kres i początek". (wszystkie teksty tego autora)

Dominik Jarczewski OP - ur. 1986, dominikanin, doktor filozofii uniwersytetu Paris 1 Panthéon-Sorbonne, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów, mieszka w Krakowie. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Opatrznościowy wybór

Więcej niż pokolenie

Groźba nowego wspaniałego świata

BEZINTERESOWNA RADOŚĆ

KAMIEŃ OBRAZY


komentarzeFacebook