TWARZ AKTORA
Wszystko jest lekko dziwne, JERZY RADZIWIŁOWICZ, ŁUKASZ MACIEJEWSKI; WIELKA LITERA, WARSZAWA 2012, SS. 414.

Birkut – ten stary i ten młody – to będzie zawsze twarz Jerzego Radziwiłowicza. Delikatna, neurotyczna, z drzemiącą w niej niezwykłą siłą. Dla większości z nas ten aktor na zawsze pozostanie jednym z nich – z marmuru, z żelaza. Miałem to szczęście, że oglądałem kiedyś w Teatrze Telewizji adaptację Zbrodni i kary, w której Radziwiłowicz grał Raskolnikowa. Zobaczyłem inną twarz, zobaczyłem innego człowieka. Być może ten przypadkowy spektakl oszczędził mi zawłaszczenia marmurowo-żelaznego. Niemniej jednak TEN aktor pozostawał dla mnie zawsze fascynującą zagadką.

Zasady gry

Jerzy Radziwiłowicz jest obecny inaczej. Bez skandali, bez obnażania się i rodzinnej wiwisekcji. Nie gości w programach rozrywkowych, próżno go szukać na okładkach kolorowych magazynów. Gdzie jest Radziwiłowicz? W teatrze, tam gdzie powinien być aktor. Jest także obecny w rozmowie Łukasza Maciejewskiego Wszystko jest lekko dziwne, ale – jak przystało na aktora – jest tu na swój sposób. Na sposób gry.

To pierwszy tak obszerny wywiad z Radziwiłowiczem. Czytelnik pozna więc opowieści z dzieciństwa, wspomnienia związane z warszawskim Grochowem, lata szkolne, zakład fryzjerski ojca… Cały kanon pytań właściwych tego typu rozmowom. Mnie jednak interesuje inny Radziwiłowicz; ten, który znika gdzieś między Polską a Francją. Radziwiłowicz nieoczywisty. I taki też się odsłoni, z wielką miłością do teatru i do wieku XVIII, zaczytany w literaturze francuskiej, wnikliwy obserwator życia politycznego śledzonego w codziennych gazetach. Bohater wrażliwy niesłychanie na wszelkie drgania i niua (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Cielecki - ur. 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów "Miasto wewnętrzne" oraz książek poetyckich "Ostatnie Królestwo" i "Czas przycinania winnic". Mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma synami. Strzela z łuku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

NIE MA JUŻ BIEGUNÓW DO ZDOBYCIA

Twarze Rostworowskiego

CIAŁO CHRYSTUSA, SPOTKANIE ODWOŁANE

KIM JEST CZŁOWIEK

"Dzikie serce", "Hieronim", "Koniec snu Konstantyna", "Porwanie Europy", "Pastores"


komentarzeFacebook