GDY OWCE CZUJĄ WILKA
Zmienia się linia demarkacji pomiędzy tym, co ludzkie a tym, co demoniczne. Rozmyciu ulegają elementarne rozpoznania moralne. I nie chodzi już o samo zło występku, ale o wytwarzaną atmosferę, którą przesiąkają kolejne pokolenia.

Pasterze znają niepokój owiec, gdy w pobliżu kręci się wilk. Owce z natury są dość głupie, ale to niespokojne drżenie w stadzie jest przejawem ich rozumności. Lęk przed wilkiem jest racjonalny, bo wilk porywa i pożera owce, a te chciałyby pędzić dalej swój beztroski żywot. Owce instynktownie drżą i nigdy trafnie nie nazwą przedmiotu swego lęku, nie zobiektywizują go, ale zagrażające im niebezpieczeństwo wyczuwają bezbłędnie.

Ostatnio nierozumni pasterze uczą owce żerować na pastwiskach sensacji. Pragnienie sensacji, przeżywanie i udział w niej sprawiają, że owce durnieją i tracą swoją wrodzoną czujność. A niektóre z nich, wiedzione nierozważną ciekawością, same pchają się w wilcze łapy. Co gorsza, część pasterzy już nie wierzy w istnienie wilków i w rezultacie strach owiec uważa za niedorzeczny. Wyśmiewają i drwią z tych, którzy jeszcze nawołują do czujności.

Pomimo tej samobójczej postawy w stadzie coraz mocniej daje o sobie znać archetypiczny lęk przed drapieżnikami. Ewidentne paroksyzmy tego lęku diagnozuje się niewłaściwie, zdumiewa się irracjonalnością zachowań, zamiast przyjąć najprostsze nasuwające się rozwiązanie: że instynkt – ten odwieczny rozum owiec – tyle intuicyjnie, co trafnie przeczuwa, że szykuje się zmasowany atak wilków na stado, że wataha jest już blisko, tuż, tuż.

***

Każdy antropolog przyzna, że istnieją w ludzkim plemieniu strachy tak stare jak ono samo. Jednym z nich jest lęk przed złymi duchami. Dławiący strach przed złą mocą, niewidzialną a złośliwą, obecny od zarania gatunku w każdej kulturze, nigdy nie przestał w nas żyć. (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marian Grabowski - ur. 1951, autor książek "Krajobraz winy", "Historia upadku", "Pomazaniec", "Miłość seksualna". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

spojrzenia

Dzieje człowieka - misterium prawdy

Prometeusz, wieża Babel i klonowanie

Pasjonaci i cynicy

Medytacja o zwiastowaniu i bojaźni Bożej


komentarzeFacebook