Archwium > Numer 473 (01/2013) > Reportaż > DRUGIE ŻYCIE ŚWIECY

DRUGIE ŻYCIE ŚWIECY
W ubiegłych latach rozeszło się ponad trzy miliony świec Caritas. Dzięki zebranym funduszom pomoc otrzymało ponad 50 tysięcy dzieci. Ile udało się uzbierać podczas minionego adwentu? Caritas liczy jeszcze zyski.

Wiktoria wyciągnęła z szafy kolonijne dyplomy i zdjęcia.

– Tutaj jestem – pokazuje siebie na fotografii. Na zdjęciu kilka dziewczynek w towarzystwie opiekunek. Stoją na piaszczystej plaży, za plecami morze. – To jak byłam w Kołobrzegu. Fa-a-jnie było – w dziecięcym głosie słychać tęsknotę.

Mama Wiktorii: – Mnie nie stać, żeby wysłać córkę na wakacje.

W dobrym tonie

Pierwsza niedziela grudnia, początek adwentu. Właśnie skończyła się przedpołudniowa msza. Z kościoła św. Stanisława Kostki na poznańskich Winiarach wysypują się ludzie. Przy kiosku ze świątecznymi świecami ustawia się długa kolejka. Największym powodzeniem cieszą się małe świece po 6 zł. Ale chętnych na duże po 12 zł też nie brakuje – niektórzy biorą po kilka. A księża mówią wprost: – Mieć na stole świecę Caritasu należy do dobrego tonu.

W czasie wieczerzy wigilijnej białe świece z emblematem Świętej Rodziny i logo Caritasu palą się na milionach polskich stołów. – Ta świeca stała się symbolem Bożego Narodzenia – mówi Olga Kołtuniak, rzecznik prasowy Caritas Polska. Dochód ze sprzedaży świec przeznaczony jest na pomoc dzieciom z najbiedniejszych rodzin. Stąd nazwa: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. – To dzięki tej akcji moja córka pojechała dwa razy na wakacje – mówi mama Wiktorii.

Prawosławni i protestanci też

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom wystartowało w 1994 roku. Akcję wymyślił prałat Marian Subocz, pierwszy dyrektor reaktywowanej po upadku komunizmu organizacji Caritas Polska i jej obecny szef. Idea była prosta. Chodziło o (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stanisław Zasada - dziennikarz, reporter, absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracuje m.in. z "Tygodnikiem Powszechnym" i "Gazetą Wyborczą". Jest autorem książek: "Duch '44 o kapelanach Powstania Warszawskiego" (WAM 2018), "Generał w habicie" o siostrze Małgorzacie Chmielewskiej i jej Wspólnocie Chleb Życia i "Wyznań księży alkoholików" (Znak). Mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Chłopcy z placu broni

PO CO TU PRZYSZLIŚCIE?

Poderwały się gołębie

DZIEWIĘĆ RAZY ŚMIERĆ

Drugie życie Heleny Rissmann


komentarzeFacebook