Archwium > Numer 473 (01/2013) > Kiedy się modlisz > MODLITWA, KTÓRĄ JEST JEZUS

MODLITWA, KTÓRĄ JEST JEZUS
Bóg nie jest wielkim Panem lubującym się w hołdzie, który składają Mu Jego poddani, nie jest Panem, który obraża się, gdy nie otrzymuje wyrazów czci. W ogóle nie interesuje się samym sobą - Bóg interesuje się tylko nami.

Modlitwa nie jest po prostu jedną z życiowych funkcji, nie jest nawet funkcją najważniejszą – modlitwa jest samym życiem. Żyjemy naprawdę, jesteśmy prawdziwie ludźmi tylko wtedy, gdy całe nasze życie jest modlitwą. Nasze rozumienie tego, czym jest modlitwa, będzie zależało od sposobu, w jaki myślimy o Bogu. Możliwe, że postrzegamy Boga jako odległą Istotę, potężną, choć dobrotliwą, której musimy, związani obowiązkiem, oddawać nasze uwielbienie, dziękczynienie i prośby, przychodząc do jej tronu w stosownym czasie, żeby uznać jej prawa nad nami i zapłacić należną daninę. A przez resztę czasu musimy sami radzić sobie z życiem. Tak, wiemy oczywiście, że Bóg patrzy, więc nic nie może Mu umknąć. Jest gotowy wynagrodzić nas za nasze dobre uczynki i zganić za złe. Za każdą dobrą rzecz, którą robimy, otrzymujemy dobrą ocenę przy naszym imieniu, a suma tych ocen czy też zasług określa rodzaj szczęścia, które otrzymamy po śmierci w niebie.

Możemy też rozumować tak, że w nagrodę za dobro, które czynimy, Bóg obdarza nas łaską – czymś tajemniczym, co sprawia, że stajemy się silni, piękni i mili dla Jego spojrzenia. Przyozdobieni tym wszystkim, możemy być pewni, że gdy umrzemy, zostaniemy wpuszczeni na przyjęcie weselne wieczności. Zdaję sobie sprawę, że wszystko to jest jedynie karykaturą, ale możliwe, że jest ona bliższa, niż bylibyśmy skłonni przyznać, naszym rzeczywistym wyobrażeniom, w przeciwieństwie do naszych jedynie intelektualnych konstrukcji.

Bóg za darmo

Jeśli mamy takie wyobrażenie Boga oraz naszej z Nim relacji, naturalne jest, że modlitwa będzie spełniać w naszym życiu zaledwie jedną (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Ruth Burrows OCD - karmelitanka z Quidenham w Norfolk (Wielka Brytania), mistrzyni nowicjatu. W Polsce nakładem wydawnictwa "W drodze" ukazały się jej dwie książki: "Ocean duszy. Przewodnik po modlitwie mistycznej" i "Istota modlitwy". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ADIEU, PARIS...

Zły katolik

Ziemski i niebieski

NIE TRWÓŻCIE SIĘ, GDY POSŁYSZYCIE O WOJNACH

SCHRONIENIE


komentarzeFacebook