Archwium > Numer 473 (01/2013) > Orientacje > MAFIOZI MÓWIĄ SZEKSPIREM

MAFIOZI MÓWIĄ SZEKSPIREM
"Cezar musi umrzeć", REŻ. PAOLO I VITTORIO TAVIANI, WYSTĘPUJĄ: COSIMO REGA, SALVATORE STRIANO, GIOVANNI ARCURI, ANTONIO FRASCA

Jedna z linii rzymskiego metra kończy swój bieg na stacji Rebibbia. – Eee, nie jedźcie tam. Nie ma po co – radzi łamaną angielszczyzną Włoch, gdy podczas wędrówki przez Wieczne Miasto pytamy go z mężem o drogę. Tak Rzymianie traktują Rebibbię – przedmieścia miasta, które słyną właściwie tylko z jednego: więzienia o zaostrzonym rygorze, w którym kilkudziesięcioletnie wyroki odsiadują najwięksi włoscy przestępcy: mordercy, członkowie mafii, handlarze bronią, złodzieje. Część wyroku odbywał w nim m.in. Ali Agca, który 13 maja 1981 roku na placu św. Piotra strzelał do Jana Pawła II. I to właśnie w Rebibbii papież odwiedził zamachowca.

W sumie trudno mieć rzymianom za złe, że nie wysyłają tam turystów. Kto zresztą odwiedzałby tę część miasta tylko po to, by zobaczyć więzienie? Może nie od razu szaleniec, ale na pewno ktoś o dużej wyobraźni. Nam jej zabrakło – zakończyliśmy wycieczkę po Rzymie trzy stacje metra wcześniej.

Ucieczka w wolność

Dużą wyobraźnią wykazał się za to duet znakomitych reżyserów, nestorów włoskiego kina – braci Paola i Vittoria Tavianich, którzy w swoim ostatnim filmie upomnieli się o Rebibbię. Akcję filmu Cezar musi umrzeć osadzili (nomen omen) właśnie w więzieniu, a bohaterami filmu uczynili skazanych. Występują w nim pod swoimi nazwiskami i grają siebie. Tylko Salvatore Striano nie odsiaduje wyroku. Ale on także, nim zaczął grać w filmach (wystąpił m.in. w głośnej Gomorrze), był więźniem Rebibbii.

Film zdobył już międzynarodową sławę, otrzymał kilkanaście nagród, w tym Złotego Niedźwiedzia i nagrodę Jur (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Sylwia Klimek - dziennikarka, ukończyła kulturoznawstwo na UAM. Przez 11 lat pracowała w poznańskim oddziale "Gazety Wyborczej". Pisała o sztuce, teatrze, filmach, książkach, architekturze. Współpracuje z redakcją poznańskiego IKS-a i portalem kulturapoznan.pl. Mieszka z mężem w podpoznańskim Batorowie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

DZIENNIK NA ŻYCIE

UGRYŹĆ AMERYKĘ

W SAMYM ŚRODKU INNEGO ŚWIATA

JAK WYPEŁNIĆ LUKĘ W ŻYCIU

POD PRETEKSTEM PIŁKI


komentarzeFacebook