UGRYŹĆ AMERYKĘ
"Wałkowanie Ameryki" MAREK WAŁKUSKI, WYDAWNICTWO HELION, GLIWICE 2012

NOWY JORK, 2008 ROK; FOT. AGATA I ANDRZEJ MLECZKO


Ameryka zawsze budziła skrajne emocje. W czasach żelaznej kurtyny dla przeciętnego obywatela PRL była synonimem krainy wiecznej szczęśliwości. Coca-colą płynącej. Z Disneylandem i Hollywoodem. Levisami i Barbie. Zachwycała i onieśmielała. Marzyło o niej wielu.

Po tym PRL-owskim, bezkrytycznym zachwycie nie ma już w Polsce śladu. A przeciętny – ale teraz już wolny i na wskroś zachodni obywatel III RP – w ocenie Ameryki wpadł ze skrajności w skrajność. W konsekwencji przez ostatnie 20 lat narosło wokół niej tyle stereotypów, co wcześniej legend. Ameryka z raju na ziemi stała się karykaturą samej siebie. Niczym hollywoodzka gwiazda po przedawkowaniu botoksu.

Jak złapać w tym równowagę? Jak trzeźwo spojrzeć na Amerykę? Jak zorientować się w jej sprawach, problemach? Jak ją ugryźć? Jak zrozumieć? Czy w ogóle jest to możliwe?

Taką próbę podjął dziennikarz radiowej Trójki, Marek Wałkuski. Jego Wałkowanie Ameryki – zbiór reportaży ze Stanów Zjednoczonych – zrobiło w ostatnich miesiącach błyskawiczną karierę. Nie schodzi z list bestsellerów, utrzymuje się w czołówkach czytelniczych rankingów, trafia z rąk do rąk, od czytelnika do czytelnika. Co stoi za sukcesem tej książki?

Większość Johnów już umarła

Wałkuski próbuje przewałkować Amerykę z różnych stron. Bierze pod dziennikarską lupę sprawy społeczne. Strukturę etniczną i religijną. Pisze o Polakach w Stanach i amerykańskich kierowcach. O muzyce country i dyskusji na temat prawa do posiadania broni… Patrzy na Stany Zjednoczone z kilku perspektyw, &bdqu (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Sylwia Klimek - dziennikarka, ukończyła kulturoznawstwo na UAM. Przez 11 lat pracowała w poznańskim oddziale "Gazety Wyborczej". Pisała o sztuce, teatrze, filmach, książkach, architekturze. Współpracuje z redakcją poznańskiego IKS-a i portalem kulturapoznan.pl. Mieszka z mężem w podpoznańskim Batorowie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

JAK WYPEŁNIĆ LUKĘ W ŻYCIU

W SAMYM ŚRODKU INNEGO ŚWIATA

POD PRETEKSTEM PIŁKI

MAFIOZI MÓWIĄ SZEKSPIREM

DZIENNIK NA ŻYCIE


komentarzeFacebook