WINA I NAWRÓCENIE
Maciej Zięba słusznie zwraca uwagę, że poczucie winy niemal wyparowało we współczesnej Polsce. To prawdziwa rewolucja, która idzie wbrew całemu dziedzictwu chrześcijaństwa i etosowi polskiej inteligencji.

Ojciec Maciej Zięba ma problem ze wzbierającą agresją w polskiej polityce, która rozlewa się na kolejne obszary: media, naukę i religię1. „Najgorsze w tym – pisze – jest nie tyle samo natężenie tego procesu, co jego bardzo niedobra dynamika – proces ten bowiem od paru lat konsekwentnie się nasila”. Grozi nam powrót do stanu natury, walki wszystkich ze wszystkimi. Jeszcze kilka lat takich konfliktów i powyrzynamy się – i to nie na forach internetowych czy w programie Tomasza Lisa, ale na ulicach naszych miast.

Mimo wszystkich przestróg i dramatycznych obrazów wydaje mi się, że sam autor nie docenił powagi własnej diagnozy. Zbliżając się do istoty problemu, zarazem nie chciał jej dostrzec.

Apokalipsa na co dzień

Problem ojca Macieja Zięby nie jest nowy. Nie jest to też problem, który dręczy wyłącznie Polskę. Można nazwać go oldskulowo – apokalipsą2.

Kiedy używam tego starego słowa, nie mam zamiaru powracać do eschatologicznych wizji. To pojęcie ma uwrażliwiać na rzeczywistość, w której żyjemy; uzmysłowić powagę i stawkę dnia codziennego. Ma wskazać na przemoc, która rozgrywa się wokół nas, której jesteśmy świadkami, a zarazem uczestnikami. A przemoc nieustannie wzbiera i rodzi jeszcze większą przemoc. Reakcją na agresję staje się jeszcze większa agresja. Wygasić ją może jedynie śmierć. Przekonaliśmy się o tym, obserwując Polskę przed katastrofą w Smoleńsku i po niej.

Do naszych małych, polskich walk tak bardzo się przyzwyczailiśmy, że przestaliśmy je wreszcie zauważać. To, co powinno być wyjątkiem, (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Michał Łuczewski - ur. 1978, socjolog, psycholog, metodolog, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik badań Centrum Myśli Jana Pawła II. Ostatnio wydał "Odwieczny naród. Polak i katolik w Żmiącej". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

POLSKA JEST NASZA

SYMBOL UPOLITYCZNIONY

Pośmiertne losy kozła ofiarnego

KRWIOOBIEG MIŁOŚCI

WŚCIEKLE RÓŻOWA BEZRADNOŚĆ


komentarzeFacebook