Archwium > Numer 476 (04/2013) > Felietony > ŻARTY SIĘ SKOŃCZYŁY

ŻARTY SIĘ SKOŃCZYŁY
Trzy krótkie opowiastki o trzech dziwnych zdarzeniach.

Gdy piszę te słowa, Komisja Europejska wyraża swoje oburzenie na nową poprawkę do węgierskiej konstytucji, przegłosowaną przez parlament w Budapeszcie. Eurokratom nie podoba się m.in. zapis o małżeństwie jako „związku kobiety i mężczyzny”. Prawicowy Fidesz premiera Viktora Orbana miałby brutalnie „łamać unijne standardy”.

Kilka dni wcześniej czterech ministrów spraw zagranicznych krajów UE, z szefem niemieckiej dyplomacji Guidem Westerwellem na czele, wystosowało do przewodniczącego Komisji Europejskiej list: domagają się w nim wprowadzenia zasady, zgodnie z którą państwa „łamiące standardy” straciłyby możliwość korzystania z funduszy spójności. Pierwszą ofiarą nowych regulacji padłyby właśnie Węgry.

Gdyby pomysły Westerwellego i jego kolegów weszły w życie, na Starym Kontynencie zapanowałaby już nie łagodna dyktatura, lecz prawdziwy terror politycznej poprawności. Nie ma związków partnerskich? Nie ma kasy. Nie ma aborcji na życzenie? Pożegnajcie się z miliardami euro na autostrady. Nie ma parytetów płciowych w biznesie? Kurek zakręcony.

Węgry są jedynie królikiem doświadczalnym. Można sobie wyobrazić, że za chwilę podobne sankcje spotkają Polskę. „Unijne standardy” będą wymuszane za pomocą ekonomicznego szantażu – który rząd pójdzie na otwartą, ideologiczną wojnę z Brukselą, mając nad głową taki topór? Spełnią się wówczas najskrytsze marzenia euroentuzjastów o kontynencie wypranym z wszelkich pozostałości chrześcijańskiego systemu wartości, zastąpionym przez standardy wymyślone przez fanatycznych racjo (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marek Magierowski - ur. 1971, publicysta tygodnika "Do rzeczy", absolwent hispanistyki na UAM, mieszka z żoną i dziećmi w podwarszawskim Ustanowie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

WENEZUELA TO MA SZCZĘŚCIE

POEZJA W SŁUŻBIE PROPAGANDY

Prezydent Biało-czerwonej

ŻYCIE W RYTMIE REKLAMY

Bilet kontra moher


komentarzeFacebook