Archwium > Numer 479 (07/2013) > Orientacje > TU NAZYWASZ SIĘ GURTHA

TU NAZYWASZ SIĘ GURTHA
"Viramundo", reż. Pierre-Yves Borgeaud

GILBERTO GIL W FILMIE "VIRAMUNDO"; FOT. GUTEK FILM


Na ekrany kin studyjnych wszedł właśnie film Viramundo. Jego bohaterem jest Gilberto Gil – a właściwie Gilberto Passos Gil Moreira, brazylijski pieśniarz, gitarzysta i kompozytor. Polityk. Od 2003 do 2008 roku minister kultury w Brazylii w rządzie Luiza Inácia Luli da Silva. Człowiek legenda. Gil to jedna z największych gwiazd popkultury Brazylii i współczesnej muzyki w ogóle, nagrywał m.in. z Yes, Pink Floyd, Incredible String Band czy Jimmym Cliffem.

Spotkanie

Gilberto Gil urodził się w Salvadorze, ale większość dzieciństwa spędził w Ituaçu. Jego ojciec był lekarzem, a matka nauczycielką. Wychował się, słuchając muzyki forró, później zainteresował się ulicznymi artystami. Jako dziecko uczył się gry na perkusji, trąbce i akordeonie. Jego niezwykła kariera rozpoczęła się od spotkania z Caetanem Velosem, z którym w 1963 roku zaczął grać bossa novę oraz ludowe pieśni brazylijskie. Zresztą z Velosem połączyło go coś więcej niż muzyka. W lutym 1969 roku obaj zostali aresztowani przez juntę i przewiezieni z São Paulo do Rio de Janeiro. Kiedy wyszli z więzienia, zmuszono ich do opuszczenia Brazylii. Gil i Veloso emigrowali do Wielkiej Brytanii, do Londynu. W 1972 roku Gil wrócił do Brazylii i skupił się na karierze muzycznej oraz działalności na rzecz ochrony środowiska, ale pod koniec lat 70. przeniósł się do Afryki i odwiedził Senegal, Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Nigerię.

Gila uważa się za pioniera Tropicalismo – brazylijskiego ruchu artystycznego powstałego w latach 60. Póź (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Kalina Cyz - kulturoznawca i muzykolog, założycielka Warsztatu Mowy, terapeuta i trener mowy, logopeda specjalizujący się w emisji głosu oraz opóźnionym rozwoju mowy u dzieci. Współpracuje m.in. z Teatrem Syrena w Warszawie, Biblioteką Narodową, Polskim Wydawnictwem Muzycznym i Narodowym Instytutem Audiowizualnym ? wydawcą pisma internetowego www.dwutygodnik.com. Kurator Projektów Edukacyjnych. Prywatnie żona i mama. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

"Polskie Radio Dzieciom vol. 2 - Julian Tuwim"

Obecność obowiązkowa

"Muzyka bobasa"

"Polskie Radio dzieciom. Jan Brzechwa"

Przyjdzie śmierć i będzie miała twoje oczy


komentarzeFacebook