Archwium > Numer 484 (12/2013) > Zmęczeni czasem > JA JESTEM, BÓG DZIAŁA

JA JESTEM, BÓG DZIAŁA
Podział na ludzi wierzących i niewierzących nie jest najlepszy. Są osoby modlące się i niemodlące się.

Mój jedenastoletni siostrzeniec Nikodem wrócił późnym popołudniem do domu. To był dla niego wyjątkowo intensywny i wyczerpujący dzień. Zajęcia w szkole, następnie szkoła muzyczna, lekcja języka angielskiego. Po powrocie nie miał już siły na nic. Rzucił więc plecak w kąt, położył się na dywanie i patrząc półprzytomnym wzrokiem w sufit, stwierdził: „Teraz niech się wszystko za mnie robi samo”.

Modlitwa z głębi serca

Teologiczny nos dominikanina ukształtowany na Tomaszowej szkole: „wiele afirmuj, niewiele neguj” szybko podpowiada, by nie oceniać negatywnie postawy Nikodema, lecz spróbować odkryć w niej wartość. Gdyby więc dodać trochę wiary i wyciąć nieco ryzykowny fideizm, duchowa intuicja jedenastolatka wydaje się niezwykle inspirująca. Ja jestem, a Bóg działa. W ten sposób mamy najprostsze wytłumaczenie istoty modlitwy, by nie powiedzieć kontemplacji.

Podobne historie zdarzają się też w klasztorach, co może być zaskoczeniem dla tych, którzy życie zakonne wyobrażają sobie jako nadmiar wolnego czasu, połączony z ciszą, w której mają się rodzić mistyczne doznania. Pamiętam współbrata, który wstał wcześnie rano, odprawił mszę świętą, a potem… nastąpiło przyspieszenie: śniadanie w biegu, wykłady na uniwersytecie (przygotowywał je do późnego wieczora). W międzyczasie ktoś prosi o spowiedź, rozmowę, w klasztorze czekają zaległe sprawy – a niemal każda z nich jest pilna, dzwoni telefon, przychodzą SMS-y, e-maile, niektóre wymagają większego skupienia i uwagi. Po dwudziestej drugiej dominikanin wraca do swojej celi. Pół (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Krzysztof Pałys OP - ur. 1979, dominikanin, prowincjalny promotor powołań, rekolekcjonista. Prowadzi blog "Światła Miasta" - Kpalys.blogspot.com. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

BŁOGOSŁAWIEŃSTWA CZYTANE OD TYŁU

NIE MUSZĘ BYĆ ZADOWOLONY

SZCZĘŚCIE JAKO PRODUKT UBOCZNY

PRZEPIS NA WIARĘ

KONTEMPLACJA DLA WSZYSTKICH


komentarzeFacebook