Archwium > Numer 485 (01/2014) > Miłosierdzie wystarczy > CZY PATRZYSZ W OCZY, KOMU POMAGASZ?

CZY PATRZYSZ W OCZY, KOMU POMAGASZ?
Granica między bezdomnością a domnością jest bardzo krucha. Dziś mam wszystko, jutro nie mam nic. To się naprawdę zdarza. Bezdomny to nie jest przybysz z kosmosu, to człowiek taki jak ja.

Możemy ich spotkać wszędzie. Na ulicach, na dworcach, przed kościołami. Jedni siedzą ze spuszczoną głową, trzymając karton z wypisaną przyczyną swojej nędzy. Inni zaczepiają na chodniku, proszą o pieniądze lub coś do jedzenia. Żebracy. Trudno ich nie spotkać, choć często my – zabiegani, przepracowani, wiecznie zajęci – przemykamy obok, nie zwracając na nich uwagi. Wolimy nie drażnić swoich sumień, zrzucając na nich odpowiedzialność za ich sytuację. To jedna z wielu barier, która dzieli nasze światy. „Kto mógłby znajdować upodobanie w byciu pogardzanym, w życiu na społecznym marginesie, gdzie nie jest się przez nikogo wysłuchanym, skąd nie ma żadnej ucieczki?” – pytał w połowie XX wieku założyciel Ruchu ATD Czwarty Świat o. Joseph Wresinski (Józef Wrzesiński), walczący o godność osób ubogich i wykluczonych. Nie tylko o poprawę ich kondycji materialnej, ale właśnie o ich godność (ATD – A Tous la Dignité, czyli „Godność dla wszystkich”).

Świadomość podziałów jest szczególnie dojmująca w tych częściach świata, w których nierówności społeczne i nędza sięgają niewyobrażalnego dla nas poziomu. Jednak wnioski stąd wypływające z łatwością daje się zaaplikować do każdego miejsca i czasu. Kościół Ameryki Łacińskiej podczas konferencji w Aparecidzie w 2007 roku w końcowym dokumencie, przygotowanym przez zespół pod kierownictwem kard. Jorge Bergoglia pisał:

Jednakże warunki życia wielu ludzi opuszczonych w cierpieniu, wykluczonych i lekceważonych z powodu ubóstwa stoją w sprzeczności (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Ewa Karabin - ur. 1983, teolożka, sekretarz Laboratorium WIĘZI, redaktorka "Więzi", współzałożycielka magazynu "Dywiz. Pismo Katolaickie". Członkini stowarzyszenia kobiet Amicta Sole. Współautorka książki "Pamięć, która łączy. Polscy chrześcijanie w dialogu z Żydami i judaizmem". Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

My, dusza obok ciała

KATOLICKI BEŻ

DUŻE MIASTO DAJE WYBÓR

ZAŁÓŻ BUTY, IDZIEMY DO KOŚCIOŁA

CZAS APOKALIPSY


komentarzeFacebook