Archwium > Numer 486 (02/2014) > Zawód jak każdy inny > DLACZEGO KSIĘŻA WSTYDZĄ SIĘ BYĆ KSIĘŻMI

DLACZEGO KSIĘŻA WSTYDZĄ SIĘ BYĆ KSIĘŻMI
Ludzie powinni usłyszeć, że nie jesteśmy lepsi od nich, bo stoimy bliżej ołtarza i mamy święte szaty. Jeżeli twoje przyznanie się do słabości podniesie na duchu tych, którzy się zmagają ze swoimi słabościami, to jest to bardzo dobry efekt.

FOT. KRZYSZTOF NOWAK


KATARZYNA KOLSKA, ROMAN BIELECKI OP: Konia i księdza w Warszawie na ulicy coraz trudniej spotkać… – mówił ks. Jan Twardowski.

KS. PIOTR GAŁAS: Trafne spostrzeżenie! Też należę do tych księży, którzy nie zawsze noszą sutannę, choć traktuję ją jako znak mojej przynależności i tożsamości.

A może księża wstydzą się sutanny i habitu i z tego powodu wybierają anonimowość?

Pytanie o sutannę czy koloratkę jest zawsze pytaniem o moją tożsamość: o to, ile jest księdza w księdzu. Czy się utożsamiam z tym, że jestem księdzem, prezbiterem, że mam pewną misję i posługę wobec Kościoła i wobec ludzi, czy nie? Są takie sytuacje, w których mój strój komuś pomaga, bo dzięki niemu on czuje się pewniej ze swoją wiarą, z przynależnością do Kościoła. Ale czasami jestem ubrany po świecku i dopiero w rozmowie odkrywam przed kimś prawdę o moim życiu: że jestem księdzem, chrześcijaninem. Widzę nieraz, jak ludzie reagują. Może ta rozmowa w ogóle nie miałaby miejsca, gdybym był w stroju duchownym.

I myśli ksiądz, że ktoś widząc sutannę czy habit, od razu przekreśla człowieka?

Jest mnóstwo ludzi, którzy mają uprzedzenia do Kościoła. Nie wnikam w to, skąd się one biorą: czy są skrzywieni przez media i mają wypaczony obraz księdza, czy z jakichś osobistych złych doświadczeń z duchownymi wyciągają ogólne wnioski i łatki z napisem „zły ksiądz” przyklejają nam wszystkim. Stąd myślę, że czasami właśnie w takim anonimowym, nieoczekiwanym spotkaniu możemy zrobić więcej dobrego niż uzbrojeni w sutannę jak w pancerz.

< (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Piotr Gałas - ur. 1971, ksiądz archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. (wszystkie teksty tego autora)

Katarzyna Kolska - dziennikarka, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "W drodze", absolwentka filologii polskiej i teologii, przez 13 lat pracowała w poznańskim oddziale "Gazety Wyborczej", autorka kilku książek, m.in. "Modlitwa poranna i wieczorna" (Olimp Media 2008) i "Moje dziecko gdzieś na mnie czeka. Opowieści o adopcjach" (Znak 2011, Wydawnictwo W drodze 2016). Jest mężatką, ma dwóch synów, mieszka w Poznaniu. (wszystkich teksty tego autora)

Roman Bielecki OP - ur. 1977, dominikanin, absolwent prawa i teologii, kaznodzieja i rekolekcjonista, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze" (od 2010 roku), autor wielu wywiadów, recenzji filmowych i literackich, publicysta, autor książek "Smaki życia" i "Po co światu mnich?" (obie wspólnie z Katarzyną Kolską). (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Z JEDNEGO GARNKA

GDZIE JEST RAJ?

PROSZĘ NIE PRZEWRACAĆ ŚWIECZEK

Zmarli to moi przyjaciele

NA ODWROCIE TWOJEGO KRZYŻA WISI JEZUS


komentarzeFacebook