TO MOJE ŻYCIE
Jestem kapłanem dla wszystkich bez żadnej różnicy: wierzących i niewierzących, biednych i bogatych, intelektualistów i robotników w fabryce, chorych i zdrowych, tych ze światopoglądem lewicowym i prawicowym. Służba kapłańska nie może być nigdy elitarna.

Pytanie o kapłaństwo ma szczególne znaczenie, jeżeli zapytany jest kapłanem. Tak. Zdecydowanie moje kapłaństwo to moje życie. Opowiedzieć o sensie mojego kapłaństwa to równocześnie odpowiedzieć na pytanie o sens mojego życia. To ja jestem kapłanem Jezusa Chrystusa, całe moje jestestwo jest tym obarczone. Nie mogę, nie chcę się przyzwyczaić do tego, kim jestem: człowiekiem, chrześcijaninem, kapłanem. Tak bardzo się cieszę, że jestem osobą ludzką, synem Boga i księdzem powołanym w Kościele katolickim – Una et Sancta Ecclesia – do wypełniania misji kapłańskiej na wzór mojego Mistrza: Jezusa z Nazaretu.

Czy moja osobista i wolna decyzja o zostaniu kapłanem i przyjęte przeze mnie święcenia kapłańskie były najważniejszymi wydarzeniami mojego życia? Nie, radykalnie muszę stwierdzić: nie! Wydarzeniem mojego życia, które wyryło we mnie ślad i zadecydowało o mojej przyszłości, był pewien czerwcowy dzień, a właściwie noc 1971 roku w Madrycie. Miałem wtedy 16 lat. Modliłem się, czytając duchową książkę o powołaniu Maryi. Wtedy postanowiłem: Tak, moje życie będzie należało całkowicie do Chrystusa, jestem absolutnie zdecydowany, by żyć z Nim, tylko On mi wystarczy. On – Jezus Chrystus, prawdziwy Bóg i człowiek – będzie moją jedyną Miłością. Reszta ludzkiej miłości już mnie nie interesuje.

Człowiek, chrześcijanin, kapłan

Bycie kapłanem nie stanowiło dla mnie kolejnego kroku w moim oddaniu się Chrystusowi. Bycie kapłanem to inny sposób służby ludziom, to powołanie Boskie w powołaniu chrześcijańskim. Celibat to nie żaden wymóg prawa kanonicznego, ale mój wolny wybór p (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Ignacy Soler - ur. 1955 w Alcaniz w Hiszpanii, absolwent matematyki (Uniwersytet w Madrycie), doktor nauk teologicznych (Uniwersytet Nawarry w Pampelonie), od 1981 roku kapłan prałatury personalnej Opus Dei. Od 1994 mieszka w Polsce. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Co nie jest szkodliwe dla duszy

Rozmowy o cierpieniu

W BOŻYM OGRÓDKU: MATKA GENOWEFA

Dotyk Boga

okładka


komentarzeFacebook