Archwium > Numer 486 (02/2014) > Zawód jak każdy inny > MIĘDZY PRAGNIENIEM A SPEŁNIENIEM

MIĘDZY PRAGNIENIEM A SPEŁNIENIEM
Przeżyłem taki rok, gdy bycie księdzem było dla mnie ogromnie trudne. Pojawiła się nawet silna pokusa, aby zrezygnować z tej drogi, która w celibacie i posłuszeństwie wydawała się dalej niemożliwa.

Jestem księdzem. To stwierdzenie wciąż budzi we mnie emocje. Księdzem był też mój wujek, ale nie widywałem go zbyt często. Zapamiętałem jedynie, że był człowiekiem uśmiechniętym. Może dlatego bycie księdzem prawie zawsze kojarzyłem z byciem człowiekiem szczęśliwym. W sposób zdecydowany na moją wizję kapłaństwa wpłynął też mój proboszcz z Czarnkowa ks. Jan Chrzanowski. Oprócz tego, że gorliwie pełnił swoją służbę przy ołtarzu, w konfesjonale, no i w biurze parafialnym, budował więzi w Chrystusie i był blisko ludzi cierpiących, co, moim zdaniem, jest istotą chrześcijańskiego rozumienia służby. Moja mama, zaangażowana wówczas w Caritas parafialny, mówiła, że ks. Jan zna każdą biedną rodzinę w parafii i potrafi opisać ich kondycję psychiczno-duchową. Nigdy nie oddzielał służby ciału od służby duszy. Nie pamiętam, aby zbyt często w ogóle stosował takie rozróżnienie.

Moja parafia i mój proboszcz są istotnym kontekstem tego, co było początkiem mojej drogi odkrywania powołania kapłańskiego i kształtu, który po dziś dzień próbuję mu nadać.

Ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki, mój biskup, nauczył mnie właściwego rozumienia słów św. Pawła: „Wiara rodzi się z tego, co się słyszy”. Tekst oryginalny podkreśla raczej samą czynność niż jej skutek. Dlatego abp Gądecki radzi, żeby tłumaczyć ten fragment w następujący sposób: „Wiara rodzi się z tego, co jest przepowiadane”, a to znaczy, że jest ona owocem służby samego głosiciela Słowa. Prezbiter głoszący Słowo autentycznie angażuje się w zdobywanie duszy słuchacza. W tym sensie przepowiadanie nie jest (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Mirosław Tykfer - ur. 1976, kapłan archidiecezji poznańskiej, doktor teologii. Mieszka i pracuje w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

NIE JEST SAM, CHOĆ JEST JEDYNY

DOBRA STAROŚĆ

ZIEMIA NIE PACHNIE JAK DOM

Czy Bóg prosi o heroizm?

SÓL W OKU ŚWIATA


komentarzeFacebook