Archwium > Numer 486 (02/2014) > Zawód jak każdy inny > POZWÓL MI UMRZEĆ KSIĘDZEM

POZWÓL MI UMRZEĆ KSIĘDZEM
Ksiądz parafialny, który zechce spotkać swoich sąsiadów, trafi na zasieki w postaci domofonów, strzeżonych osiedli czy ogrodzonych domków jednorodzinnych. Jak sforsować taką zaporę?

Pytasz mnie, co znaczy być księdzem? Co to za pytanie? Jak mam opowiedzieć księdza tobie, który nim nie jesteś? Kiedy ty kąpiesz swoje dzieci i kładziesz się do łóżka z żoną, ja słucham spowiedzi i zasypiam nad brewiarzem.

W życiu dziecka jest kilka momentów traumatycznych, jak choćby początek samodzielnego mówienia. Do tej pory dziecko krzyczało i dostawało to, czego potrzebowało. A tu nagle pojawia się to straszne pytanie: Ale powiedz, czego chcesz? Powiedz, o co ci chodzi? Nazwij to. Właśnie teraz tak się czuję: Powiedz, nazwij, doprecyzuj… Zauważyłem, że inaczej funkcjonują byty nienazwane, a inaczej nazwane. Myślę, że niektórych spraw nie tylko nie potrafię nazwać, ale nawet nie chcę tego zrobić ze strachu, że owe byty intelektualno-duchowe zaczną inaczej funkcjonować.

Nauka pływania

Gdy jeden z moich przyjaciół, bardzo porządny człowiek, odszedł od kapłaństwa, odkryłem, że wszystko jest możliwe i zacząłem się modlić bardzo krótkim wezwaniem: „Panie, pozwól mi umrzeć księdzem. Może nawet jutro, ale księdzem”. Zdaję sobie bowiem sprawę z tego, jak krucha jest konstrukcja naszego konsekrowanego życia.

Gdybym znał odpowiedź na twoje pytanie! Co znaczy być księdzem? Wiedziałem, póki nim nie byłem. Teraz, kiedy nim jestem, wszystko przestaje być takie proste.

Będąc w seminarium, miałem – jak wielu chłopaków – dokładną wizję tego, jak powinno wyglądać moje kapłaństwo. Byliśmy jak kandydaci na pływaków, którzy bez kontaktu z wodą świetnie opanowali technikę pływania. Potem nagle wskoczyliśmy na głębinę i odkryli (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Mirosław Maliński - ur. 1965, duszpasterz akademicki we Wrocławiu, rektor kościoła św. Macieja, założyciel i redaktor naczelny portalu 2ryby.pl, autor trzech książek: "Jonasz", "Oswojone", "Widokówki". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

BEZ ZNIECZULENIA

WIĘZIEŃ W PANU

Sprawy pierwsze z brzegu

Komunia a telekomunikacja

BAŚŃ O KRÓLOWEJ ŚNIEGU


komentarzeFacebook