Archwium > Numer 487 (03/2014) > Co zrobiliśmy z naszym ciałem? > SZYBKI PEELING I OD RAZU BĘDZIE LEPIEJ Z PANI DUSZĄ

SZYBKI PEELING I OD RAZU BĘDZIE LEPIEJ Z PANI DUSZĄ
Polacy są jak Amerykanie, a nie jak Europejczycy - kochamy proste recepty i łatwo dajemy się na nie nabrać, co - mówiąc wprost - wiąże się z pewnego rodzaju ograniczeniem intelektualnym.

FOT. SCOTT HOUSTON / CORBIS


ANNA SOSNOWSKA: Jak człowiek XXI wieku postrzega i traktuje swoje ciało?

PROF. TOMASZ SZLENDAK: Przychodzi mi na myśl metaforyka, której ludzie mający dziś dwadzieścia lat z całą pewnością nie pamiętają. Były kiedyś takie paskudne jeże z polietylenu, służące do wtykania długopisów, i ja ciało reprezentanta naszej kultury wyobrażam sobie jako takiego jeża, w którego powkładane są różnego rodzaju implanty czy inne pomagające mu funkcjonować rzeczy. Socjologia ciała pokazuje wyraźnie, że nie ma dziś człowieka, który składałby się w całości z naturalnych komponentów. Mamy przecież plomby w zębach albo już implanty dentystyczne, nosimy soczewki kontaktowe, tipsy, doczepki włosów.

W niektórych środowiskach standardem staje się także botoks czy silikon.

Czyli mówimy o chirurgii plastycznej, która w polskich metropoliach wyposaża panie w silikonowe piersi albo silikonowe usta. Stajemy się istotami hybrydalnymi, a nasze ciało to pole ciągłych ingerencji.

I jak się z tym czujemy?

Bardzo dobrze. Nauki społeczne przyglądają się temu, po jakim czasie ludzie traktują te zmiany jako własne, i okazuje się, że następuje to niezwykle szybko – właściwie już w momencie, kiedy przechodzą problemy o charakterze medycznym, gdy ustępuje ból i opuchlizna. Czyli z jednej strony ciało jest polem eksperymentów, a jednocześnie w coraz większym stopniu jest też rodzajem inwestycji i symbolem statusu.

Kiedyś nosiło się złote zęby.

A teraz te symbole statusu na poziomie ciała są pr (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tomasz Szlendak - ur. 1974, socjolog, profesor UMK, kierownik Zakładu Badań Kultury UMK. Autor książek z dziedziny socjologii i antropologii. Napisał m.in. "Leniwe maskotki, rekiny na smyczy. W co kultura konsumpcyjna przemieniła mężczyzn i kobiety?"; "Technomania. Cyberplemię w zwierciadle socjologii. Mieszka w Toruniu". (wszystkie teksty tego autora)

Anna Sosnowska - ur. 1979, absolwentka studiów dziennikarsko-teologicznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współautorka książki "Zioło-lecznictwo, czyli wywary na przywary", wcześniej związana z kanałem religia.tv, gdzie prowadziła programy "Kulturoskop" oraz "Motywacja jest kobietą". Redaktor naczelna portalu Aleteia. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Suma niesprecyzowanych strachów

SMARTFON W KUFRZE

DYKTATURA ŻÓŁTEGO PASKA

Kino akcji wewnętrznej

NIEMOŻLIWE


komentarze



Facebook