Archwium > Numer 488 (04/2014) > Orientacje > RYSOPIS TRZYDZIESTOLATKA

RYSOPIS TRZYDZIESTOLATKA
Paulina Wilk, "Znaki szczególne", Wydawnictwo Literackie, Kraków 2014, s. 300.

 Nie wiem, jak pisać o Znakach szczególnych Pauliny Wilk. Kolejna książka rozliczeniowa? Wbrew oczywistościom – nie. Nieśmiała próba autobiograficzna? To zbyt proste. Socjologiczny obraz społeczeństwa 30-latków? Na pewno. Literatura? Tak, przede wszystkim literatura.

Moja bezradność jest efektem właśnie skończonej lektury. Znaki szczególne są o tyle trudne do recenzowania, że traktują o moim pokoleniu. To moje życie i mój świat są tam opisane. Życie, którego już nie rozumie mój sześcioletni syn. Tata, na półkach w sklepie nic nie było? Niewiele. A naprawdę niosłeś rolki papieru toaletowego związane sznurkiem jak pas naboi przerzucony przez pierś? Naprawdę. I nie było Pingwinów z Madagaskaru? Nie było. O ja cię.

Mogę pisać o nowej książce Pauliny Wilk, bo żyłem w tamtych czasach. I nawet trochę więcej – mogę pisać, bo to książka mojego pokolenia.

Tak jak Bolek i Lolek, Tytus, Romek i A’tomek (Hurt)

Moje pokolenie, to z kluczami zawieszonymi na szyi, z workami na tenisówki uwiązanymi wokół nadgarstków. Z tornistrem ciężkim, aż dziw, że dało się go podnieść. Z mundurkami w szkole, z obowiązkowym kubkiem mleka, które straszyło nas i zapachem, i pływającym na powierzchni kożuchem. Nie napisaliśmy jeszcze o sobie książki. Swoje dzieciństwo zdążyli już zmitologizować starsi od nas, ale jeszcze nie my. Znaki szczególne są jedną z pierwszych książek na temat dzieciństwa i dojrzewania wplecionych w transformację ustrojową. Dojr (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Cielecki - ur. 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów "Miasto wewnętrzne" oraz książek poetyckich "Ostatnie Królestwo" i "Czas przycinania winnic". Mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma synami. Strzela z łuku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

We własnym labiryncie

Psałterz Mertona

"Błogosławione marnowanie", "Co nas łączy?", "Rachunek sumienia", "Fronda", "Pastores", "Życie Duchowe"

"Listy do rodziny", "Fronda"

"Śmierć? Każdemu polecam!" Joachima Badeniego OP i Aliny Petrowej-Wasilewicz


komentarzeFacebook