Archwium > Numer 489 (05/2014) > Orientacje > HOMO VIATOR NIE WIE, DOKĄD IŚĆ

HOMO VIATOR NIE WIE, DOKĄD IŚĆ
"Oh, Boy!" reż. Jan Ole Gerster; występują: Tom Schilling, Marc Hosemann, Friederike Kempter; Niemcy 2014

TOM SCHILLING I FRIEDERIKE KEMPTER W FILMIE OH, BOY!; FOT. AURORA FILMS


 Chyba każdemu z nas zdarzyło się pomarzyć o tym, żeby zatrzymać się na chwilę, zostawić pędzący do przodu świat i po prostu przemyśleć swoje życie. Nic nie musieć, przysiąść gdzieś z filiżanką kawy i popatrzeć przez okno. Brzmi kusząco? Wyobraźmy sobie jednak, że na tym upływa nam każdy dzień. Na nicnierobieniu, chodzeniu z miejsca w miejsce bez określonego celu, na świadomości, że nie robimy nic, bo nie mamy pomysłu na własne życie. Czy nadal wydaje się to takie pociągające?

Wędrowiec bez celu

Jan Ole Gerster w swoim fabularnym debiucie Oh, Boy! pokazuje obraz współczesnego człowieka poszukującego. Niko jest dwudziestoparolatkiem, mieszka w Berlinie, ma bogatego ojca, który daje mu pieniądze na studia prawnicze i na życie. Bohater dawno już zrezygnował z uczelni, ale nie poinformował o tym swojego rodzica. Kiedy sprawa wychodzi na jaw, ojciec zostawia go bez środków do życia i z jedną radą: żeby kupił sobie nowe buty, poszedł do fryzjera i poszukał pracy. Mówiąc bardziej dosadnie: żeby się ogarnął. Problem w tym, że Niko nie ma pojęcia, jak się za to zabrać, bo nie wie, czego właściwie chce.

W Oh, Boy! obserwujemy dzień z jego życia, podczas którego przemieszcza się po swoim mieście, spotyka ludzi i podsumowuje to, co dotąd robił. Jak się łatwo domyślić, podróż po Berlinie ma być okazją do podróży w głąb siebie, zweryfikowania swoich pragnień, lepszego poznania własnego ja. Historie z motywem wędrówki są tak popularne, bo każdy zna je z własnego życia. Lubimy obserwować, jak inni przechodzą przez m (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Magdalena Wojtaś - absolwentka filologii polskiej i germańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ANTY-MIŁOŚĆ

OCALIĆ POEZJĘ

DAWNO TEMU W KLASZTORZE

W CIENIU KONFLIKTU

PRZEMOC W RYTMIE CISZY


komentarzeFacebook