Archwium > Numer 491 (07/2014) > Męska sprawa > WOJOWNIK Z MIĘKKIM SERCEM

WOJOWNIK Z MIĘKKIM SERCEM
Wydana w kilkunastu językach książka "Dzikie serce" Johna Eldredge'a stała się w Polsce ewangelią męskości. Czy jednak mężczyzna, żeby być sobą, musi koniecznie zamieniać się w rycerza?

FOT. SUPERSTOCK/CORBIS


Zostaliśmy oszukani. Od naszych ojców i dziadków przejęliśmy zobowiązania: mamy być silni, nieustępliwi i władczy. Od kilku lat zaczytani w Dzikim sercu duszpasterze wmawiają nam, że wpadliśmy w potrzask: nasz tryb życia – podobno – jest sprzeczny z tym, co podpowiada nam serce. Z drugiej strony mechanizmy sterujące współczesnością mówią nam, żebyśmy byli wrażliwi. Z imponującym skutkiem wylansowała się teza, że chodzenie do psychoterapeuty to nie porażka, tylko moda. Czy zatem stare – tradycyjne wzorce męskości przestały działać, a te nowe – postępowe – jeszcze się nie przyjęły?

Let’s do it!

John Eldredge jest Amerykaninem. Takim z krwi i kości. Urodził się 54 lata temu. Z dostępnych w internecie zdjęć patrzy na nas amerykański facet z Teksasu. Zadziorna bródka. Dłuższe od klasycznych włosy. Na jednej z fotografii został uwieczniony podczas nagrania: siedzi w fotelu, ma na sobie szarą koszulę, jest szczupły, a jego uśmiech, ukazujący równe, śnieżnobiałe zęby, mówi do nas przekonująco: Let’s do it!

Napisana przez niego w 2001 roku książka Dzikie serce nosi podtytuł Tęsknoty męskiej duszy. Eldredge został dzięki niej okrzyknięty ewangelistą męskości. Opisuje swoje przygody z synami. I z uporem godnym lepszej sprawy buduje obraz prawdziwego – jego zdaniem – mężczyzny. Niech autor zaprezentuje się sam:

„Ewa została stworzona w granicach bujnego piękna rajskiego ogrodu. Adam jednak, jak pamiętacie, został stworzony poza Rajem, w dzikiej przestrzeni. Zapis naszych początków w drugim rozdziale Księgi Rodz (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Błażej Strzelczyk - ur. 1988, redaktor działów Wiara i Internet w "Tygodniku Powszechnym", autor bloga followjezus.blog.pl,prowadzi zajęcia z dziennikarstwa na Wydziale Socjologicznym Akademii Górniczo-Hutniczej. Mieszka w Krakowie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

DZIĘKI BOGU, UNIKAM LEKARZY

Droga do jedności

Wyznania boksera wagi muszej

Pasjonaci i cynicy

Prawda zakłamana bezdusznością


komentarzeFacebook