SZCZĘŚLIWY LEŃ
Nicnierobienie ma głęboki sens i daje nam o wiele więcej niż codzienna gonitwa. Tylko jak tu zwolnić we współczesnym świecie?

Dawno temu Jan Brzechwa napisał wiersz pt. „Leń”. Zaczyna się tak:

Na tapczanie siedzi leń

Nic nie robi cały dzień.

Zamiar poety, widoczny w dalszej części utworu, był oczywisty: lenistwo należy potępić, a dzieciom uświadomić, że lenić się jest naprawdę nieładnie.

Całkiem niedawno Ulrich Schnabel, niemiecki fizyk i dziennikarz, na co dzień redaktor naukowy tygodnika „Die Zeit”, napisał książkę Sztuka leniuchowania. O szczęściu nicnierobienia. To fenomenalna lektura, w sam raz dla tych, których wychowano na wierszyku Brzechwy.

Człowiek w sieci

To nie jest kolejny poradnik. Nie dowiemy się z niego, jak na co dzień pracować i zgarniać pochwały od szefa, a tak naprawdę bumelować, ile tylko się da. Schnabel napisał książkę, w której prezentuje wyniki wielu badań, m.in. na temat tego, jakie są efekty naszego wiecznego bycia w pracy, czy o tym, jak pracuje nasz mózg; nie ucieka też od jakże dziś powszechnego syndromu wypalenia zawodowego.

Autor pokazuje, że w niemieckim społeczeństwie (a zapewne i wielu innych społeczeństwach tzw. państw wysokorozwiniętych) gwałtownie rośnie odsetek osób, które przechodzą dziś na wcześniejszą emeryturę z powodu chorób psychicznych. Grupa ta jest już liczniejsza niż ci, którzy cierpią fizycznie (np. na bóle kostno-stawowe). Można by oczywiście powiedzieć, że jeszcze niedawno – np. w połowie XX wieku – więcej było pracy fizycznej, a dziś więcej mamy zajęć absorbujących nasz umysł. I na pewno jest w tym trochę racji. Szkopuł w tym, że wzrost, o którym pisze Schnabel, m (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Zofia Kotlińska - ur. 1979, absolwentka socjologii, podróżniczka. Obecnie mieszka i pracuje w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

POCHWAŁA BEZUŻYTECZNOŚCI

GDY MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ

SCENY Z POJEDYNCZEGO ŻYCIA

SZKOŁA ŻYCIA

EJLAT ODDYCHA ODDYCHA PEŁNĄ PIERSIĄ


komentarzeFacebook