ZROŚNIĘCI RANĄ
Bóg obiecuje, że nigdy nie użyje prawdy o naszych grzechach przeciwko nam. Że nie będzie się mścił, wypominał. Że jego przebaczenie nie będzie podobne do naszych ludzkich przebaczeń.

Dobry Łotr na krzyżu w ostatniej chwili swego życia doznał miłosierdzia i usłyszał słowa Jezusa: „Jeszcze dziś będziesz ze Mną w raju”. Osobiście do Łotra nic nie mam i jakoś mnie te słowa specjalnie nie gorszą, ale co by się stało, gdyby ów Łotr był łotrem współczesnym, moim krzywdzicielem, okrutnym wrogiem, raniącym mnie i moich bliskich? Gdyby taki człowiek, całkiem współcześnie, w ostatniej chwili wywinął się psim swędem od należnej kary wiecznej lub, co gorsza, za sprawą jakiegoś aktu łaski uniknąłby także kary doczesnej, na którą zasłużył za krzywdę mi wyrządzoną?

Czy ktoś może przebaczyć moje krzywdy?

 

Informacja o tym, że generał Wojciech Jaruzelski przed śmiercią się wyspowiadał i przyjął sakramenty, wzbudziła w wielu wierzących niepokój. Co z ludzką krzywdą? Co z moją życiową krzywdą, której doznałem z powodu tego człowieka? Czy wobec braku doczesnej kary i zadośćuczynienia krzywda ta może być przez Boga zapomniana? Unieważniona? Mówiąc wprost: Czy ktoś może przebaczyć moje krzywdy? Czy ma prawo to zrobić? Nawet jeśli ten Ktoś pisany jest z wielkiej litery? Czy takie przebaczenie nie jest zdradą wielu skrzywdzonych, którzy do dziś ponoszą konsekwencje zabranej im nadziei i pozbawienia ich możliwości normalnego życia?

Myślę, że kiedy człowiek odkrywa w sobie takie oburzenie i niezgodę na zdradę skrzywdzonych, jest to uczucie, którego nie trzeba zwalczać, co więcej, ono jest śladem dobra i pragnienia sprawiedliwości, które Bóg złożył w każdym z nas. Bóg troszczy się także o każdego ze skrzywdzonych, o to, by zło nie zniszczyło (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Głodek OP - ur. 1965, dominikanin, doktor politologii, socjusz prowincjała, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Ślady Boga

CISI, CZYLI MOCNI

PRZEDSMAK

Sandały, pierścień i szata

CHWILA PRAWDY


komentarzeFacebook