Archwium > Numer 494 (10/2014) > Rozmowa w drodze > MOŻE PRZEJDZIE MI JUTRO

MOŻE PRZEJDZIE MI JUTRO
Stary zawsze mówił: Rób swoje, reszta przyjdzie. Kompletnie mu nie wierzyłem, a okazuje się, że chyba jednak miał rację.

FOT. ANDRZEJ GEORGIEW DLA TP


ANNA SOSNOWSKA, ROMAN BIELECKI OP: Podobno w podstawówce słynął pan z opowiadania klasie bajek.

JERZY PILCH: Ja nie tyle umiałem opowiadać bajki, ile miałem małpią czy fotograficzną pamięć do tekstu. Wystarczyło, że przeczytałem go raz lub dwa i już byłem w stanie powtórzyć bajkę ze wszystkimi szczegółami, łącznie z każdym przecinkiem. Czyli – jak zwykle – udawałem, że umiem. Pani Mazurowa, świętej pamięci, dawała mi za to piątki, bo mogła w tym czasie masę rzeczy załatwić na mieście. Nie bardzo teraz umiem przytoczyć jakąś bajkę, ale było to na pewno coś autorstwa braci Grimm – może Jednooczka, Dwuoczka i Trzyoczka. Wtedy zupełnie nie czułem w tym makabry.

A gdyby dzisiaj miał pan opowiedzieć bajkę o Jerzym Pilchu, co by to była za historia?

Mogę sobie pozwolić w niej na zagadkowość?

Oczywiście.

Mam wrażenie, że jedyna pora życia, która trwa długo, to młodość. Pozostałe są szalenie krótkie. Póki jest się młodym – a młodość i tak się teraz bardzo wydłużyła w porównaniu do moich czasów – to człowiekowi się wydaje, że inne pory życia będą tak samo długie. Ale one takie nie są.

Kiedy pora młodości się kończy?

Ilu jest klientów, tyle jest wersji i definicji młodości. Dla mnie młodość skończyła się w momencie, kiedy zaatakowały mnie i doszczętnie osłabiły choroby. Przez tę wersję parkinsonizmu – tak twierdzą moi lekarze – stałem się trochę innym człowiekiem. 

To chyba nie było tak dawno? < (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jerzy Pilch - Jerzy Pilch (1952-2020) pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy; zdobywca m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1989), a także Nagrody Literackiej NIKE za powieść "Pod Mocnym Aniołem" w 2001 roku. Autor powieści "Wiele demonów", "Drugi dziennik". Miłośnik Brunona Schulza i piłkarskiego klubu Cracovia. Mieszkał w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

Anna Sosnowska - ur. 1979, absolwentka studiów dziennikarsko-teologicznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współautorka książki "Zioło-lecznictwo, czyli wywary na przywary", wcześniej związana z kanałem religia.tv, gdzie prowadziła programy "Kulturoskop" oraz "Motywacja jest kobietą". Redaktor naczelna portalu Aleteia. (wszystkich teksty tego autora)

Roman Bielecki OP - ur. 1977, dominikanin, absolwent prawa i teologii, kaznodzieja i rekolekcjonista, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze" (od 2010 roku), autor wielu wywiadów, recenzji filmowych i literackich, publicysta, autor książek "Smaki życia" i "Po co światu mnich?" (obie wspólnie z Katarzyną Kolską). (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

NIE CHCĘ TAKIEGO RAJU

NAWRÓCENI NA SLOW LIFE

FUKSIARZ

MIZANTROP I GWIAZDA

COŚ WSTYDLIWEGO


komentarzeFacebook