DWA DNI EWY EDWARDS
Pani genetyk poinformowała nas o tym, że zespół Edwardsa to choroba śmiertelna i nieuleczalna, występująca raczej rzadko i przypadkowo. Spodziewać się możemy wszystkiego ? od obumarcia dziecka w ciąży, do różnej długości życia w stanie ciężkiego upośledzenia.

FOT. DAVID H. WELLS / CORBIS


Strasznie się boję właśnie teraz zacząć pisać o tym wszystkim. Bo może to i tak za późno, bo najgorsze już było i pisanie będzie tylko bezużytecznym wspominaniem i oswajaniem. A może za wcześ- nie, bo najgorsze jeszcze przed nami i gdy się pogrążę w rozpaczy, te słowa tylko złamią mi serce. Głupie to, ale boję się nawet tego, że stanie się cud, o który wszyscy się modlimy, że Ewa będzie zdrowa albo że będzie żyła i będziemy mogli się nią opiekować – bo boję się racji tych, którzy gorszyli się może tym, że wiemy i tak to przeżywamy, bo się tylko zamartwiamy, a przecież często się okazuje, że zło spotyka tylko innych. Ale pisanie to chyba jedyny sposób, żeby jakoś się trzymać i nie dać się pokonać rzeczywistości, zwłaszcza teraz – bo dziś jest pierwszy dzień, kiedy nie poszłam do pracy i pewnie dlatego tak przytłacza ten ból, który jest wprawdzie jakoś przez cały czas, ale nie zawsze, na szczęście, na pierwszym planie. Ale najpierw był…

Czwartek, 14 września 2006 roku, 14. tydzień ciąży

Pani ginekolog nie spodobały się wyniki USG i testy z krwi. Była bardzo pomocna i współczująca. Szłam ulicą i płakałam, przyszłam do szpitala na Kopernika i dalej płakałam. Bo to tego dnia obudził się we mnie instynkt, zapewne macierzyński, taka szarpiąca za trzewia siła, odbierająca logiczne myślenie: że mojemu dziecku może coś zagrażać i muszę je chronić. Siedząc na oddziale patologii ciąży, przez cztery godziny niezauważona przez lekarzy, słuchając opowieści o dzieciach i szmeru aparatu KTG, płaczu noworodków i krzyku pielęgniarek, zostałam matką naturalną – i już z tym nie walczyłam. Bo (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Emilia Januszek - doktor literaturoznawstwa, pracownik Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UJ i Akademii Artes Liberales, autorka książek "Sztuka albo życie" oraz "Dyskurs literaturoznawczy Janusza Sławińskiego", mężatka, mama Rafała i Maćka. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Sao Paulo - Warszawa

Rodzice idą do Pierwszej Komunii

ZAWÓD: RECYKLING

MISJA SYNA BOŻEGO

CZASAMI TRZEBA SPALIĆ ZA SOBA MOST


komentarzeFacebook