Archwium > Numer 494 (10/2014) > Klauzula sumienia > OCALIĆ SPUŚCIZNĘ HIPOKRATESA

OCALIĆ SPUŚCIZNĘ HIPOKRATESA
Atmosfera towarzysząca "sprawie prof. Chazana" może być pierwszym krokiem do łamania sumień lekarzy i osób sprawujących funkcje kierownicze w opiece zdrowotnej. Tymczasem głos sumienia powinien być najważniejszym kryterium dla każdego człowieka, a tym bardziej dla lekarza.

Od ponad 25 lat jestem lekarzem, dlatego w dyskusji o tzw. klauzuli sumienia najbardziej przemawia do mnie refleksja dotycząca wykonywania tego zawodu. Stając przed pacjentem, pamiętam o tym, że „powołaniem lekarza jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego, zapobieganie chorobom, leczenie chorych i niesienie ulgi w cierpieniu” (art. 2 Kodeksu Etyki Lekarskiej). I że istotą podejmowania decyzji lekarskich jest dokonywanie wyborów, służących życiu i zdrowiu pacjenta. Musi się to odbywać z zachowaniem niezależności, która jest nie tylko uprawnieniem lekarskim, lecz przede wszystkim gwarantem bezpieczeństwa pacjentów. Akceptacja takiego sposobu wykonywania posłannictwa lekarza wiąże się z zapewnieniem optymalnie rzetelnego podejścia do pacjentów. Ale wydarzenia ostatnich miesięcy pokazują, że społeczeństwo nie jest do tego przekonane.

Dla lekarzy, którzy traktują wybrany przez siebie zawód jako szczególną misję, dyskusja o klauzuli sumienia jest zaskoczeniem i ma wymiar nie tylko niepokojący, ale i dramatyczny, gdyż przecież lekarz – jak każdy człowiek – ma obowiązek postępować zgodnie ze swoim sumieniem, definiowanym jako głębokie przekonanie moralne. Postępując niezgodnie z nim, traci właściwe odniesienie w stosunku do pacjenta oraz do siebie samego. Zdumiewająca jest więc konieczność tłumaczenia się z postępowania zgodnego z zasadami uświęconymi tradycją tysięcy lat. W przysiędze Hipokratesa dokładnie zostało określone: „Nikomu, nawet na żądanie, nie podam śmiertelnej trucizny, ani nikomu nie będę doradzał, podobnie też nie dam nigdy niewieście środka na poronienie”.

Cios (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Szczepan Cofta - internista pulmonolog, pracownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu; naczelny lekarz Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu; wiceprezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

POMÓŻ MI

W OBJĘCIACH MORFEUSZA

TRUDNA LEKCJA ŻYCIA

okladka

ONI


komentarzeFacebook