Archwium > Numer 494 (10/2014) > Zapomniany pontyfikat > DZIEWIĘĆ PODRÓŻY PAWŁA VI

DZIEWIĘĆ PODRÓŻY PAWŁA VI
Nigdy nie odwiedził Polski jako papież, choć bardzo tego pragnął. Miał obchodzić z nami rocznicę milenium chrztu Polski, ale komunistyczne władze kategorycznie tego zabroniły. 19 października papież Franciszek ogłosi Pawła VI błogosławionym.

PIERWSZA PIELGRZYMKA PAPIEŻA PAWŁA VI DO ZIEMII ŚWIĘTEJ, STYCZEŃ 1964 FOT. VITTORIANO RASTELLI / CORBIS


Przywykliśmy już – a przyzwyczaił nas do tego przede wszystkim św. Jan Paweł II – że papieże sprawują swój urząd, nie tylko przebywając w Watykanie, a latem udając się do Castel Gandolfo, ale także odwiedzając różne kraje i spotykając się z tamtejszymi wiernymi. Wiemy oczywiście, że nie zawsze tak było, a pierwszym biskupem Rzymu, który zaczął apostołować poza – umownie mówiąc – placem św. Piotra, był Paweł VI, który w latach 1964–1970 odbył łącznie dziewięć podróży zagranicznych, podczas których odwiedził 16 państw i terytoriów.

Gwoli sprawiedliwości należy jednak dodać, że wcześniej wielu papieży również na krócej lub dłużej opuszczało swą siedzibę w Rzymie i odwiedzało inne kraje – były to jednak niemal zawsze podróże wymuszone czy to przez zaistniałe okoliczności, czy przez konkretnych władców, którzy na różne sposoby usiłowali podporządkować sobie biskupów Rzymu lub pozyskać ich poparcie.

Toteż z całą pewnością można uznać Pawła VI za pierwszego, który bez żadnych nacisków z zewnątrz (niekiedy nawet, jak zobaczymy, wbrew radom niektórych ludzi Kościoła) rozpoczął „duszpasterstwo pielgrzymkowe”, docierając na wszystkie kontynenty. 

Giovanni Battista Montini urodził się 26 września 1897 w miasteczku Concesio koło Brescii na północy Włoch. Po święceniach kapłańskich wyjechał na dalsze studia do Rzymu i tam rozpoczął wkrótce pracę w Sekretariacie Stanu i w dyplomacji papieskiej. W 1923 roku trafił do nuncjatury apostolskiej w Warszawie i chociaż po p&oacu (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Krzysztof Gołębiowski - dziennikarz działu zagranicznego Katolickiej Agencji Informacyjnej, członek Zespołu Języka Religijnego przy Radzie Języka Polskiego PAN, poliglota ? biegle włada ośmioma językami. Żonaty, ma czworo dzieci. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Korzenie wzmocnione

MORZE KOMUNIKACJI

Mówią: wyciągnij serce

BYŁEM WOLONTARIUSZEM SZLACHETNEJ PACZKI

Dlaczego oni?


komentarzeFacebook