PO PROSTU INNA
Anomalisa; reżyseria: Duke Johnson, Charlie Kaufman; występują: David Thewlis, Jennifer Jason Leigh, Tom Noonan (głosy); USA 2015, dystrybucja: UIP

Istnieje choroba, która powoduje, że wszystkich ludzi postrzega się jako tę samą osobę. Zespół Fregoliego występuje najczęściej u osób cierpiących na manię prześladowczą. Jego nazwa wzięła się od nazwiska pewnego włoskiego aktora – nie był co prawda chory, ale potrafił niesamowicie zmieniać wizerunek, przez cały czas pozostając tym samym człowiekiem.

Dlatego proszę się nie dziwić, że w pierwszych scenach Anomalisy Charliego Kaufmana głos wszystkich postaci brzmi dokładnie tak samo. Na zespół Fregoliego cierpi bowiem główny bohater filmu Michael Stone – mężczyzna w średnim wieku. Przyleciał do Cincinnati na promocję swojej książki, w której opisuje, jak zwiększyć własną efektywność aż o 90 procent. Stone łączy w swojej profesji marketera domokrążcę z jakże popularnym dziś coachem personalnym. Idealnie dopasowana marynarka, dobra fryzura, nieskazitelnie czysty kołnierzyk koszuli, twarz do złudzenia przypominająca popularnego aktora Victora Garbera – temu facetowi naprawdę można zaufać. Stone jest kimś w rodzaju motywacyjnego bóstwa; gdy pojawia się w hotelu, z miejsca dopadają go fanki. Oczywiście i one mówią tym samym męskim głosem, co reszta napotykanych przez niego ludzi. Ale do czasu. Okazuje się, że jedna z nich mówi normalnie! To ciekawe, bo, trawestując Nicka Hornby’ego, owa dziewczyna, niejaka Lisa, posiada zdumiewającą umiejętność kompletnego niewyróżniania się z tłumu. Dlatego jest zaskoczona, że ktoś tak znany jak Stone zwrócił uwagę właśnie na nią, a nie, na przykład, na jej dużo atrakcyjniejszą przyjaciółkę. To jednak ona, zwykła kobieta z brzydką blizną nad okiem, z miejsca rozkochuje w sobie celebrytę. Na tyle, że ten, bez zbędnych ceregieli, proponuje jej spędzenie wspólnej nocy. I od razu zaczyna układać sobie przyszłość ze swoją - jak ją nazywa – Anomalisą. Nic dziwnego, w końcu i ją, i jego, a zwłaszcza reżysera filmu bardzo pociągają wszelakie anomalie.

 

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jacek Sobczyński - ur. 1985, absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był redaktorem prowadzącym miesięcznika "Film", publikował m.in. na łamach pism "Przekrój","K MAG", "Exklusiv", "Polska Times" oraz na portalach Filmweb i Onet. Odpowiedzialny za program festiwalu filmowego Transatlantyk. Redaktor książki "Świat żelaznych szmat" Zygmunta Kałużyńskiego oraz autor powieści "Nie rozumiemy się bez słów". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

CZŁOWIEK Z WĘGLA

DZIESIĘĆ NAJLEPSZYCH

ZABIĆ SIĘ - ŁATWO POWIEDZIEĆ

ZA ZASŁONIĘTYMI FIRANKAMI

WIDOK Z POZYCJI KLĘCZĄCEGO


komentarzeFacebook