SŁUCHAJĄCY BÓG
Syr 24,1-2.8-12 | Ps 147 | Ef 1,3-6.15-18 | J 1,1-18

Dar życia nie jest przez nas szczególnie szanowany. A jednak Bóg zdecydował, by Słowo stało się ciałem. W ten sposób rozpoczął nowy rozdział w historii świata, by poprowadzić człowieka z powrotem do radości, pokoju i braterstwa. Przez Jezusa, Syna Bożego, Bóg staje się obecny w naszym życiu. Drzwi zostały otwarte. Czy wejdziesz przez nie?

Pamiętam film Andrzeja Tarkowskiego Zwierciadło, który opowiada o jąkającym się chłopcu, leczonym hipnozą. Kiedy terapeuta wybudza chłopaka, ten wstaje i donośnym głosem oznajmia: „Ja umiem mówić!”. Historia, którą oglądamy w Zwierciadle, to symboliczna opowieść o odzyskiwaniu wolności, uwalnianiu się z tego, co nas ogranicza, przygniata. Odnosząc ją do słów Ewangelii, moglibyśmy powiedzieć: Słowo stało się ciałem, aby mogło do nas przemówić. Do nas, zamkniętych w niemocy wypowiadania słów, stłamszonych własnym grzechem.

Nasz Bóg zaprasza do wsłuchania się w milczenie świata poranionego grzechem i mówi, żebyśmy tak jak On wybudzali milczących i zamkniętych w sobie.


Björn Engdahl OP - ur. 1955, dominikanin, architekt, malarz, prowadzi duszpasterstwo akademickie, mieszka w klasztorze w Lund (Szwecja). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

WALKA O ŻYCIE

TWARZ

Niech zalśni Jego blask

ZMIENIAĆ ZIEMIĘ W NIEBO

Pater pauperum


komentarzeFacebook