W CIENIU WIELKIEJ GÓRY
Nie można było go nie zauważyć - w dżinsach wranglerach, czerwonych skarpetkach i szaliku, w kurtce moro, z długimi włosami... Intrygował nie tylko świeckim ubiorem, ale całym sobą.

W Paryżu z Innocentym M.Bocheńskim OP. FOT. ARCHIWUM JANA GÓRY OP


Kochałem ojca Jana, zafascynowany jego totalnym zawierzeniem Chrystusowi i nieoszczędzaniem się dla sprawy Bożej. Nigdy nie porównywałem się z nim, może dlatego nie czułem się przytłoczony jego wielkością, a czas naszej długoletniej duszpasterskiej współpracy uważam za jasny i twórczy.

Zaczęło się późnym latem 1990 roku. Przyjechałem do Poznania z asygnatą od ojca prowincjała, w której było napisane, że dla dobra mojego i zakonu znalazłem się tutaj… Nie miałem wyjścia, musiałem w to uwierzyć, choć serce było jeszcze przy pierwszej miłości w Krakowie, a rozum podsuwał mi myśl, której się dzisiaj wstydzę, że w porównaniu z fantazją, gościnnością i wylewnością krakowian, poznaniacy są jak oziębłe żony… Bardzo szybko przekonałem się, że jest inaczej, że są to stereotypy i wymyślone mity, a poznaniacy – dziś ich kocham…

Ojciec Jan zaprosił mnie do współpracy w duszpasterstwie akademickim.

Były poranne siódemki, a po nich agapy, czyli śniadania ze studentami, w którymś z dni tygodnia krąg biblijny, a także słynne roraty, które odprawiałem, gdy ojciec Jan wyjeżdżał na rekolekcje. Bywało też, że pod jego nieobecność odprawiałem niedzielne akademickie dziewiętnastki. To mi jednak nie wystarczyło, chciałem mieć obszar własnej odpowiedzialności i wolności duszpasterskiej, ojciec Jan mi w tym nie przeszkadzał, raczej inspirował.

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Andrzej Chlewicki OP - ur. 1958, dominikanin, kustosz Domu św. Jacka, rektor kościoła Matki Bożej Niezawodnej Nadziei na Jamnej. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Lekcja miłości

A gdzie jest miłość?

Kuj żelazo, póki gorące

Walentynka

INACZEJ NIŻ MYŚLISZ


komentarze



Facebook