Archwium > Numer 510 (02/2016) > Jan Góra 1948 - 2015 > ODPOCZYNEK TO SŁOWO ZE SŁOWNIKA ZBOCZEŃCÓW

ODPOCZYNEK TO SŁOWO ZE SŁOWNIKA ZBOCZEŃCÓW
Jest 7.50. Dzwoni mój telefon, na wyświetlaczu "O. Jan". - Ty śpisz? Jak możesz spać, kiedy ludzkość czeka na... - i tu następowała wyliczanka: piosenkę, list, program, artykuł?

FOT. ARCHIWUM JANA GÓRY OP


Tak właśnie wyglądały moje poranki od chwili, gdy poznałam ojca Jana. Dość szybko wyrwana z najgłębszego snu, umiałam odbierać telefon rześkim „halo”, bo gdy ojciec wyczuł w słuchawce zaspanie lub, nie daj Boże!, rozleniwienie, można było usłyszeć naukę albo kazanie na swój temat.

Dziś mogę powiedzieć, że przez piętnaście lat miałam zaszczyt być żołnierzem w jednostce duszpasterskiej Jana Góry. Ci, którzy się do niej załapali, wiedzą, że była to służba z pogranicza zadań specjalnych. Przychodziliśmy jako absolwenci liceów, prosto spod skrzydeł rodziców, a ojciec powierzał nam zadania przekraczające nasze możliwości, a czasami nawet wyobraźnię. Podkreślał, że mu na nas zależy, dlatego stawia przed nami wymagania i oczekuje, byśmy spełniali je na najwyższym poziomie. To był jego sposób wychowywania do wiary i odpowiedzialności. Oczywiście każdy miał prawo się wycofać, ale wtedy szybko zauważał, że trudno mu nawiązywać relacje z ludźmi, bo one w duszpasterstwie ojca Jana rodziły się podczas wspólnych prac – zaczynając od zmywania talerzy po obiedzie, a na organizacji Lednickich Spotkań kończąc. – To nie jest duszpasterstwo ciasteczkowo-herbatkowe! – grzmiał, gdy ktoś próbował przeforsować towarzyskie spotkanie. Interesowały go konkrety. Oczekiwał, że będziemy robić rzeczy wielkie i nieprzeciętne. Herbatki niech piją ci, którzy nie mają nic do roboty.

 

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Agnieszka Chrostowska - absolwentka psychologii w zarządzaniu na poznańskiej Wyższej Szkole Bankowej, współzałożycielka Human Traffic - firmy doradczej w zakresie zarządzania doświadczeniem klienta, wychowanka duszpasterstwa ojca Jana Góry. Od roku 2000 zaangażowana w tworzenie dzieła Lednica 2000. Koordynatorka, współautorka scenariuszy Spotkań Lednickich, wieloletnia asystentka ojca Jana w prowadzeniu działań duszpasterskich i wydawniczych. Od roku 2013 wokalistka, autorka tekstów i muzyki w zespole Siewcy Lednicy. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ZWYCIĘZCA ŚMIERCI

Nie bądź obojętny

Ubóstwo

Zasraniec

ŚWIĘTA PACHNĄCE FLORENCJĄ


komentarzeFacebook