Archwium > Numer 511 (03/2016) > Orientacje > PRZEŻYWAM, ZAPAMIĘTUJĘ, ROZMYŚLAM

PRZEŻYWAM, ZAPAMIĘTUJĘ, ROZMYŚLAM
Opowieść o miłości i mroku. Reżyseria: Natalie Portman; występują: Natalie Portman, Makram Khoury, Shira Haas, Gilad Kahana, Neta Riskin; Izrael 2015, dystrybucja: Next FilmTrafił nam się piękny film o idealizowaniu i rozczarowaniu. Oba te sposoby odbierania i przeżywania świata stoją blisko siebie w bogatej kolekcji naszych codziennych doświadczeń, a ich spotkanie czasem bywa dotkliwe. Okazuje się jednak, że można o tym opowiedzieć subtelnie i ciekawie. Udało się to debiutującej w roli reżysera Natalie Portman, która swój film Opowieść o miłości i mroku oparła na autobiograficznej powieści Amosa Oza o tym samym tytule. Trudno mi powiedzieć, czego jest tu więcej: miłości czy mroku. Mówiąc, że jedno z drugim się przenika i uzupełnia, nie chciałbym uciekać w truizm.

Pod grubą skórą

Opowieść o miłości jest o tyle ciekawa, że obejmuje kilka niełatwych relacji między bohaterami: małżeńską, rodzicielsko-dziecięcą, a nawet patriotyczną. Opowieść o mroku toczy się zarówno w obrazach z I wojny izraelsko-arabskiej z 1948 roku, jak i w głębokościach wrażliwych wnętrz bohaterów. Należą do nich przede wszystkim rodzice Oza: Fania i Arie, i oczywiście on sam – narrator ukazany nam w trzech odsłonach. Najwięcej miejsca film poświęca historii z drugiej połowy lat 40. XX wieku, gdy urodzony w 1939 roku Amos jest dziewięcioletnim chłopcem. Jego rodzice po opuszczeniu jeszcze przed wybuchem II wojny światowej Równego, a potem Odessy poszukiwali w Jerozolimie bezpiecznego miejsca dla swojej rodziny. Gdzieś tutaj, w wyczekiwaniu lepszego życia „u siebie” i niespełnieniu się młodzieńczych marzeń, rysuje się oś dramatu nadająca temu obrazowi podskórne napięcie. Jest to przede wszystkim dramat Fanii: wrażliwej kobiety, usiłującej w niezbyt udanym małżeństwie (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Piotr Kaliski - ur. 1983, absolwent psychologii, podróżnik, pracownik korporacji. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

EXULTET

PRAWDA O SOBIE

CZEKAJĄC NA OWOCE

Wiersze

Naśladować styl Jezusa


komentarzeFacebook