WIELKA KSIĄŻKA
Hanya Yanagihara, "Małe życie", Wydawnictwo W.A.B., s. 816.

Muszę zacząć od wyznania, ponieważ w tym przypadku nie potrafię inaczej: już dawno żadna książka nie zrobiła na mnie tak piorunującego wrażenia. I wiem, że – choć dopiero się ukazała, a potężne z niej, liczące ponad osiemset stron tomisko! – budzi kontrowersje, dzieli czytelników, prowokuje długie rozmowy (sam brałem już udział w kilkunastu!). Trudno. Mnie zachwyca. Choć nigdy nie zapomnę jej tego, co zrobiła ze mną w czasie lektury, jednocześnie rozkochując w sobie i krzywdząc. Ale po kolei…

Małe życie napisała 41-letnia dziś dziennikarka i redaktorka „T: The New York Times Style Magazine” Hanya Yanagihara, której matka przyszła na świat w Korei Południowej, a ojciec na Hawajach. W dzieciństwie przyszła pisarka wiele podróżowała – w związku z kolejnymi zajęciami podejmowanymi przez rodziców, by dopiero po trzydziestce na stałe osiąść w Nowym Jorku. Przyznaje, że pierwsze zdania, będące owocem jej bujnej wyobraźni, napisała w bardzo młodym wieku. Początkowo chciała nawet zostać autorką komiksów, ale szybko zrozumiała, że to proza jest i będzie jej przeznaczeniem. Po latach mówi, że w tworzeniu fikcyjnych historii pomocne było przysłuchiwanie się rozmowom starszych od niej osób, rodziców i ich znajomych. – Dzieciom zwykle każe się wychodzić z pokoju, kiedy dorośli toczą poważne rozmowy. Dla mnie, jako dla przyszłej pisarki, była to wspaniała szkoła – móc słuchać, jak oni mówią! I nie chodziło tu tylko o ton i rytm rozmowy, ale także o sposób, w jaki wyrażali swoje myśli i uczucia. A także o to, a może przede wszystkim o to, co w ty (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Michał Nogaś - ur. 1978, dziennikarz Programu 3 Polskiego Radia, autor audycji poświęconych książkom oraz wywiadów z polskimi oraz zagranicznymi pisarzami. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

DLACZEGO NAS ZOSTAWIŁEŚ?

OSWOIĆ KONIEC, JEŚLI TO MOŻLIWE

SKLEJANIE ŚWIATA

SPOWIEDŹ CZYTELNIKA

NIE ZNAM SIĘ NA POEZJI


komentarzeFacebook