PLAMA NIEPOKOJU

Moi przyjaciele boją się wojny, boimy się razem. W najbardziej nieodpowiednich momentach – podczas imienin, wieczornych nasiadówek przy ciastkach i winie, w upalne sierpniowe popołudnia, gdy patrzymy, jak samoloty rozpruwają czyste niebo. Myślę, że to trwa już od dwóch lat, od czasu, gdy rosyjscy żołnierze znaleźli się na Krymie. Od tamtej pory boimy się cały czas. Zazwyczaj po cichu i każdy sobie. Ale niekiedy ten lęk się sączy i rozlewa ciemną, chłodną plamą, którą próbujemy szybko zetrzeć, przywołując na pomoc trochę zgrane, trochę rozpaczliwe argumenty.

Na przykład: „Dajcie spokój, nie będzie żadnej wojny, to się ekonomicznie nie kalkuluje, a kapitalistyczny świat działa według opłacalności”. Albo: „Wojna trwa nieustannie – w Afganistanie, Jemenie, Iraku, Syrii. Więc ta trzecia wojna światowa, na którą czekacie, już się dzieje od dawna. Gdzie indziej”. I jeszcze: „Amerykanie mają wciąż miażdżącą przewagę militarną, ustanowionego przez nich ładu nikt nie ruszy”. Na każde z takich zdań są kontrargumenty, podsycamy pożar i gasimy go. Idą w ruch racjonalne zaklęcia, zasłyszane strzępki opinii, małe plastry na ziejącą niepokojem ranę, z którą dorastaliśmy, chłonąc pamięć okrucieństw wojennych oswajaną przez sympatycznych czterech pancernych oraz J-23.

Niepoważne dziecięce strachy mieszają się teraz z dorosłymi obawami, potęgowanymi przez bliżej niesprecyzowany, europejski nastrój pesymizmu i krańca. Przez nienazwane, ale wyczuwalne dążenie do wojny, jak do magicznego rozwiązania, które pozwoli zacząć historię raz jeszcze, od zera. (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paulina Wilk - ur. 1980, reportażystka, dziennikarka, eseistka. Autorka książki "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii", nominowanej do Nagrody Literackiej Nike 2012 i wyróżnionej nagrodą Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera dla najlepszej książki podróżniczej 2011 r. Specjalizuje się w problemach Azji i kulturze współczesnej. Od 2003 do 2011 roku dziennikarka "Rzeczpospolitej". Współpracuje m.in. z tygodnikiem "Uważam Rze", magazynem "Kontynenty" i TVP Kultura. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

CZEGO NIE SŁYCHAĆ

KOŁYSANKA

MAPA RATUNKOWA

MANNEKEN PIS Z BOMBAJU

JEGO WYSOKOŚĆ WIEŻOWIEC


komentarzeFacebook