Archwium > Numer 519 (11/2016) > Orientacje > MIŁOSIERDZIE BARDZO POTRZEBNE

MIŁOSIERDZIE BARDZO POTRZEBNE
Teofil 2 (35) 2016, Kolegium Filozoficzno-Teologiczne Dominikanów, Kraków 2016, s. 246.

Najnowszy numer „Teofila”, pisma wydawanego przez braci studentów z krakowskiego kolegium dominikanów, poświęcony jest miłosierdziu Boga. Pismo to śledzę od dłuższego czasu i z dużym zainteresowaniem zaglądam do kolejnych numerów. W związku z tym, że opiekę nad nim sprawują bracia studenci, siłą rzeczy przybiera ono zmienne oblicza. Niekiedy jest bardziej konfesyjne, innym razem przyjmuje naukowy charakter. Tak też jest z ostatnim „Teofilem”, który umiejętnie manewruje między naukowością artykułów, zakresem badanej tematyki oraz przystępnością przekazu.

Nagłośnieniu tytułowego tematu sprzyja z jednej strony trwający właśnie Rok Miłosierdzia, z drugiej zaś gorące dyskusje dotyczące kwestii pomocy wykluczonym: ubogim i uchodźcom. Motywacji jest więcej, bo wydaje się, że sami katolicy dość swobodnie mówią o tym szczególnym Bożym przymiocie. Widać to zwłaszcza w Polsce, co nie dziwi, skoro dzięki św. Faustynie Kowalskiej czy papieżowi Janowi Pawłowi II mamy wyjątkowy wkład w rozwój kultu Bożego miłosierdzia.

Dużo się mówi o miłosierdziu, zarówno pochwalnie, jak i z pewną nieufnością, gdy przywoływane jest tajemnicze napięcie między nim a sprawiedliwością. Jednak wiele z tych debat opiera się na licznych uproszczeniach wynikających z pobieżnej znajomości zagadnienia. Dlatego tym bardziej warto zajrzeć do najnowszego „Teofila”.

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Karol Kleczka - ur. 1988 r., członek Klubu Jagiellońskiego, doktorant filozofii na UJ, współpracuje z portalem Deon.pl. Mieszka w Krakowie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

JAK ZIARNKO SOLI

ZAPOMNIEĆ ŻYCIE

PROMIENIOWANIE WOJTYŁY

A małżeństwo, Mistrzu?

Na łasce przypadku?


komentarzeFacebook